Fogszabályozás felnőttkorban - ilyen eredményt lehet elérni

A felnőttkori fogszabályozást sokaknál esztétikai okok teszik indokolttá, ugyanakkor előfordulhat, hogy egy gyermekkorban nem kezelt vagy korábbi kezelés után visszaállt rendellenesség miatt válik szükségessé a beavatkozás.

A felnőtteknél egészen máshogy működik a fogszabályozás, mint gyermekkorban, és bár bizonyos folyamatokat egy életkor felett már nem tudnak vele szabályozni, ez az eljárás felnőttek esetében is kulcsfontosságú lehet az egészség megőrzéséhez.

A fogszabályozó szakorvosokat a felnőtt páciensek közül leggyakrabban a 20 és 30 év közöttiek keresik fel, de sok esetben idősebbeknél is elvégzik , amennyiben a páciens nem küzd fogágybetegséggel vagy állkapocsízületi betegséggel. Sok esetben olyankor lehet rá szükség, ha a fogazati vagy állkapocs-rendellenesség gyermekkori kezelése valamilyen okból elmaradt. Emellett okot adhat idősebb korban történő fogszabályozásra, ha egy korábbi fogszabályozó-kezelés után a rendellenesség visszaállt, vagy ha a fogak elvesztése miatti fogvándorlást kell visszafordítani.

Fogszabályozás felnőttkorban: hogyan történik?

Az egyik legfőbb különbség a gyerekkori és felnőttkori fogszabályozás között, hogy felnőttkorban az állcsontok növekedését fogszabályozással már nem lehet befolyásolni, így a kezelési eszköztár lecsökken. Illetve a felnőtt pácienseknél a fogágybetegségek meglétével, állkapocs-ízületi problémákkal és foghiányokkal is gyakrabban kell számolnia a fogorvosnak. 

Fotó: Getty Images
Fotó: Getty Images

A fogszabályozás segítségével megoldható például a fogtorlódás jelentette probléma, amely a fogak tisztán tartását is nehezebbé teszi. Amennyiben a fogak rendellenesen helyezkednek el, az az ételek megrágását is nehezíti és elégtelenné teszi, ami emésztési problémákat eredményezhet. Az előreálló fogak pedig nem csupán esztétikai problémát jelenthetnek, de a baleseti sérülések esélyét is növelik. 

Felnőttek esetén a fogszabályozó kezelés első szakasza általában egy mindkét fogsorra felhelyezett, "multiband" nevű eszköz segítségével történik, amely fémből, porcelánból és más, áttetsző anyaból is készülhet. Ennek a fogszabályozás első, úgynevezett aktív szakaszában jut szerep, ami a fogazat állapotának függvényében másfél-két évig is elhúzódhat. Ennek során a fogakat addig mozgatják, míg ideális helyüket el nem foglalják. Ezt követően a második, passzív fázis célja a fogak helyben tartása egészen addig, míg az azokat körülvevő fogágy át nem épül új helyzetnek megfelelően.

Sok esetben az állcsontokat érintő, úgynevezett orthognathiai műtét is szóbakerülhet felnőttkorban, amellyel befolyásolni lehet az állcsontok egymáshoz való viszonyát. A műtét utáni finombeállítások szintén fogszabályozó kezelés segítségével történnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +3 °C

A változóan felhős idő mellett hosszabb-rövidebb időre kisüthet a nap, majd a déli óráktól északnyugat felől frontális felhőzet és csapadékzóna érkezik, amely idővel kelet felé tevődik. Így átmenetileg mindenütt erősen megnövekszik a felhőzet, és többfelé valószínű eső, záporeső, az Észak-Dunántúl magasabban fekvő részein vegyes halmazállapotú csapadék sem zárható ki. Kezdetben a déli, délutántól az északnyugatira forduló szelet kísérhetik időnként élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 9 és 16 fok között alakul, de az Északi-középhegység tágabb térségében és az északnyugati tájakon több fokkal hidegebb is lehet. Egy-két nap alatt a telet tavasz váltotta fel, holnap akár 15 fok is lehet. Ez azonban eléggé megterheli a szervezetet.