Fogszuvasodás: már egy cukorka is jó ellene

Szájüregünk egészségét alapvetően befolyásolja a flórában a káros, illetve a hasznos baktériumok egyensúlya. Egy új cukorka azonban elpusztítja a kórokozókat, így járul hozzá a fogszuvasodás megelőzéséhez.

A Alzheimer-kórral, a hasnyálmirigyrákkal, illetve a szív-és érrendszeri betegségekkel is kapcsolatba hozták.

A fogak egészségi állapotát hivatott javítani a berlini Organobalance GmbH fejlesztése, mely a rossz baktériumok eltávolítására irányul. Étkezés után a baktériumok savas anyagokat bocsátanak ki, ami károsítja a fog állományát – gyakorlatilag ezt jelenti a fogszuvasodás. A rossz baktériumok között a Streptococcus mutans szerepel, azonban korábbi kísérletes vizsgálatok egyes Lactobacillus törzseket is kapcsolatba hoztak a folyamattal, a kutatók úgy vélik, hogy ezek inkább védik a fogakat. Most Christine Lang és munkatársai kimutatták, hogy a Lactobacillus paracasei megköti a Streptococcus mutanst, ami megkönnyíti a nyál számára a tisztán tartást.

Jelen vizsgálat során egy DSMZ16671 nevű készítményt teszteltek, mely cukorka formában tartalmazta a Lactobacillus paracasei elölt egyedeit. A 60 tesztalany harmada 1 mg, harmada 2 mg baktériumot tartalmazó cukrot szopogatott el, a harmadik egyharmad szolgált kontrollként. Összesen 5 cukorkát vettek magukhoz a kísérlet másfél napos időtartama alatt, azonban szájhigiénés beavatkozás nem volt engedélyezett, úgy, ahogy a kávé-, tea-, borfogyasztás, vagy a probiotikumot tartalmazó termékek sem. A valódi hatóanyagot tartalmazó csoport 75 százalékában csökkent jelentős mértékben a szájüregben lévő Streptococcus mutans baktériumok mennyisége.

Számos hatékony fogmosási technika létezik, de a tökéletesség érdekében tanácsos a fogorvossal egyeztetni, hogy megtaláljuk, melyik technika a legjobb számunkra, mivel a fogak helyzete és a fogíny állapota mindenkinél különböző. Általános szabály, hogy a fogkefét 45 fokos szögben tegyük a fogak mellé, majd elliptikus mozdulatokkal óvatosan dörzsöljük a fogakat a külső és a belső oldalukon, majd a nyelvet, a rágófelületeket és a fogközöket. Az oda-vissza történő mozdulatok hatására a fogíny visszahúzódik, a gyökér felülete feltárulhat, vagy akár a súrolással puhítjuk a gyökérfelületet. Ezzel azt is kockáztatjuk, hogy a fogíny lekopik. Éppen ezért fontos a megfelelő technika és a megfelelő fogkefe alkalmazása.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.