Üde száj, tiszta lehelet - műfogsorral is!

Tapasztalta már azt a rémes helyzetet, amikor egy amúgy rokonszenves ember beszél Önhöz, ön pedig legszívesebben elmenekülne a taszítóan rossz szagú lehelete elől? Bizony, a műfogsort viselőknek fokozottan kell vigyázniuk száj- és fogápolásukra.

Más, mint az igazi!

A fogpótlások, a hidak, koronák, rögzített és kivehető természetes fogak . Bár a protézisek már nem jelzik fájdalommal, ha baj van, tisztán tartásuk, gondozásuk több szempontból legalább olyan fontos, mint az eredetieké. Nézzünk néhány alapvető érvet, amely fokozott odafigyelésre int!

Védjük a megmaradt fogakat!

Aki részleges, kivehető fogsort visel, annak a megmaradt természetes fogai védelmében is figyelnie kell a jó szájhigiéniára. A műfogsor és a valódi fogak találkozásánál, a protézist az eredeti fogakhoz erősítő kapcsok zugaiban ugyanis fokozottabb a lepedék lerakódása, ami egy idő után fogkővé szilárdul, és könnyen károsítja az eredeti fogak zománcát. A lepedéken, illetve az ínyre, a lágyrészekre támaszkodó műanyag vagy fémelemek alatt megbújó ételmaradékokon hamar elszaporodnak a baktériumok, gombák, amelyek ínygyulladást okozhatnak.

Az ínygyulladás rontja az állkapocs fogmegtartó képességét: a tasakossá váló, gyulladt ínyben meglazulhatnak a fogak, ami további fogvesztéshez vezethet. A szájüreg egyéb részeinek egészségét is őrzi a gondos ápolás: a nyelvet, az ínyt is érdemes rendszeresen puha kefével átdörzsölni, a lepedéket eltávolítani róla, és például a teljes felső fogsorprotézist viselőknek különösen ajánlatos a műfogsor tisztításakor a szájpadlást is megtisztítani, hogy a nyálkahártya épségét, vérbőségét megőrizze.

Frissen tartott lehelet

Még a legegyszerűbb társasági, munkahelyi együttléteket is megronthatja, ha a beszélgetőtársak valamelyikének kellemetlen a lehelete, nem is beszélve a közelebbi kapcsolatról: kinek támadna például csókolózni kedve, ha a társa szája rossz szagot áraszt?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Igaz, a szájszag eredete nemcsak az elhanyagolt szájhigiéniában kereshető, hiszen például bizonyos emésztőrendszeri betegségek is okozhatnak ilyen tüneteket, de ezek a tapasztalat szerint az esetek nagy részében bizony fokozottabb odafigyeléssel, fog- és szájápolással kiküszöbölhetőek lennének. A műfogsorviselők között különösen gyakran fordul elő ez a kellemetlenség, mivel a protézis alá, a koronák közé, a kapcsok sarkaiban lerakódó foglepedék, illetve az ide beszoruló apró ételmaradék morzsák nehezebben távolíthatók el, mint a valódi fogak réseiből, egyszerű, fogkefével történő fogmosás nem is elégséges hozzá.

Márpedig a nyálból kiváló lepedék kiváló táptalaja a legkülönbözőbb kórokozóknak, baktériumoknak, gombáknak, majd ezek anyagcseretermékei is tovább vastagítják a lerakódást az elhalt hámsejtek és egyéb bomlástermékek mellett. Ahol pedig bomlás van, baktériumok vannak, ott előbb-utóbb megjelennek a gázok is, vagyis a kellemetlen szagok forrásai.

Ápoltan hosszabb élettartamú a pótlás

A kivehető fogprotézisek alapanyaga többnyire egy speciális műanyag, esetleg fémmel kombinálva. A kezelő fogorvos, a készítő fogtechnikus használati tanácsait, ápolási útmutatóját meg kell fogadni: például van olyan fogmű-alapanyag, amely kiszáradva károsodhat, ezért az ebből készült műfogsort, ha éppen használaton kívül van, nedvesen kell tartani, vízben vagy tisztítófolyadékban. A protézis mechanikus tisztítása legömbölyített sörtéjű fogkefével történjen, mert a túl hegyes sörtéjű kefe szintén károsíthatja: az ezzel okozott karcolásokban, mikrosérülésekben, barázdákban nehezen eltávolítható szennyeződések bújhatnak meg. A viselőjének életmódja is nyomot hagy a műfogsoron: a dohányzók, a sok kávét, csokoládét fogyasztók protézise elszíneződik, nekik fokozottabban kell gondolni a rendszeres fogmosásra.

Talán nem mindenki tudja, hogy a műfogak ugyanúgy fogkövesek lehetnek, mint a valódiak: a meszesedő, lassan megszilárduló lepedék megjelenik a protézisen is, károsítva annak anyagát. Rendszeres karbantartással, az arra szolgáló tisztítószerekkel történő ápolással, a lerakódások eltávolításával viszont jóval hosszabb élettartamúak lesznek ezek a fogművek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.