Egy friss kutatás során 1000 ember nassolási szokásait vizsgálták. Arra voltak kíváncsiak, hogy ezek a nagyobb étkezések között bekapott falatok milyen hatással van az egészségükre, illetve hogy a mennyiség, a minőség, a gyakoriság, illetve az időzítés számít-e valamit - írja a Health.
A nasik minőségét az alapján állapították meg, hogy mennyire egészségesek. "A magas minőségű rágcsálnivalók, például a mogyorófélék, magvak vagy gyümölcsök. Az egészségtelenek pedig a cukrok vagy a sütik" - mondja Dr. Kate Bermingham, a tanulmány vezető szerzője.
Az ennivalón túl figyelembe vették az alanyok egészségi állapotát is: többek között a súlyukat, az inzulin-, a vércukor-, illetve vérszírszintjüket. Azt találták, hogy a nasi mennyisége és gyakorisága nem befolyásolta annyira ezeket a tényezőket, mint az, hogy mit és mikor ettek az alanyok. Az éjszakai, cukros nassolnivalóktól nőtt meg leginkább az alanyok vércukor-, illetve trigliceridszintje.
"A teljes kiőrlésű szénhidrátot, fehérjét és/vagy egészséges zsírt tartalmazó, kiváló minőségű rágcsálnivalók segíthetnek stabilizálni a vércukorszintet, és ezáltal segítik a cukorbetegség és a trigliceridszint szabályozását" - magyarázza Bonnie Taub-Dix dietetikus, táplálkozás-szakértő.
"Sok ember vacsora után, lefekvés előtt eszik valamit, például csipszet vagy jégkrémet, elsősorban megszokásból vagy unaloműzés gyanánt, nem azért, mert éhesek. Ezek viszont üres kalóriák, nem tartalmaznak tápanyagokat. Az ilyen élelmiszerek hozzájárulnak a súlygyarapodáshoz, illetve a magas vércukor- és koleszterinszinthez" - mondja Anne Danahy dietetikus, táplálkozás-szakértő a Health-nek.
A szakértők ezért azt javasolják, hogy egészséges zsírt, szénhidrátot és fehérjét tartalmazó rágcsálnivalókat válasszunk, mint például:
- egy alma mogyoró- vagy mandulavajjal,
- görög joghurt bogyós gyümölcsökkel és egy marék dióval,
- szőlő vagy másfajta gyümölcs sajttal és dióval,
- teljes kiőrlésű keksz sárgarépával és humusszal.
Az éjszakai nassolás tekintetében pedig azt tanácsolják, hogy érdemes átgondolni.
"Először is, kérdezd meg önmagadtól, hogy tényleg szükséged van egy késő esti rágcsára. A legtöbb embernek nincs, hacsak nem nagyon korán, vagy nagyon keveset vacsoráztak. Ha az éhség ébren tart, akkor készíts valamilyen egészséges nasit, vagy inkább később vacsorázz" - magyarázza Anne Danahy.
A késő esti evés visszaszorítása más előnyökkel is járhat, mint például a jobb alvás és a gyomorégés kockázatának csökkentése. Akinek olyan betegsége van, ami miatt gyakran kell enni, vagy olyan gyógyszert szed, amit evés közben kell bevenni, annak az orvosával ajánlott konzultálni az étkezések időzítéséről.