Gyümölcsös granola (zsírszegény)
Hozzávalók:
4 csésze zabpehely
1/4 csésze búzakorpa
2 evőkanál repceolaj
1/3 csésze juharszirup
1 teáskanál vanília kivonat
1/4 teáskanál mandula kivonat
1/2 csésze szeletelt mandula
1/2 csésze apróra vágott aszal körte vagy alma
1/4 csésze aszalt áfonya
1/4 csésze apróra vágott datolya
2 evőkanál apróra vágott kandírozott gyömbér
Elkészítés
Keverjük össze a zabot és a korpa egy nagy tepsiben vagy nagyobb sütőálló edényben.
Egy kis serpenyőben közepes lángon keverjük össze a repce olajat, a juharszirupot, valamint a vanília és a mandula kivonatot. Amikor a keverék forrni kezd, öntsük zab-korpa elegyre és jól keverjük össze.
160 fokosra előmelegített sütőben süssük körülbelül 10 percig. Ekkor adjuk hozzá a mandulát és az egészet jó alaposan keverjük meg, majd folytassuk a sütést, amíg a zab és a mandula enyhén megpirul. Ez körülbelül 10 perc, a felénél még egyszer keverjük meg.
Ez után keverjük hozzá a többi összetevőt, majd süssük tovább, amíg a zab ropogós nem lesz (körülbelül 5 perc). Ha kész, keverjük át, majd hagyjuk hűlni 5 percig, ekkor jöhet az utolsó keverés.
A kész granola légmentesen zárható edényben 4 hétig eláll.
Édesburgonyás, édesköményes, quinoás saláta
Hozzávalók 2 személyre
1 nagy édesburgonya
1 csésze quinoa
2 édeskömény
5 kelkáposztalevél
1 csésze kimagozott fekete olajbogyó
2 lédús lime vagy citrom (ha nem elég lédús, akkor 3)
olivaolaj
fahéj
paprika
rozmaring
só
Elkészítés
Előző este készítsük elő az édesköményt . Alsó és felső részének levágása után vágjuk csíkokra, majd egy zárható edényben keverjük össze a két citrom levével, sóval, olívaolajjal. A lényeg, hogy minden darabot alaposan forgassunk bele a lébe. A bepácolt kömény az éjszakát a zárt dobozban tölktse a hűtőben.
Kockázzuk fel az édesburgonyát és egy tepsiben vagy sütőedényben keverjük össze jó alaposan olívaolajjal, sóval, fahéjjal, paprikával és a rozmaringgal (legegyazerűbb kézzel alaposan összeforgatni az összetevőket). Ezután 180 fokos előmelegített sütőben 30 percig sütjük közben egyszer vagy kétszer megkeverve.
Míg az édesburgonya sül, főzzük meg a quinoát. Főzés előtt alaposan le kell öblíteni és jól meg kell mosni. Kétszeres mennyiségű vízben 15-20 perc alatt megfő.
A kelkáposztaleveleket vágjuk falatnyi darabokra, keverjük össze sóval és egy kis olívaolajjal és szórjuk az édesburgonya tetejére 2-3 perccel annak elkészülte előtt.
Amikor a levelek összezsugorodnak, vegyük ki a tepsit a sütőből, keverjük össze a hozzávalókat (a quinoát, a hűtőben pihenő édesköményt, valamint az olajbogyót) és már fogyasztható is.
Citromos csirkeragu
Hozzávalók 6-8 személyre
5 evőkanál repceolaj
1/2 csésze liszt
só
frissen őrölt bors
1/2 kiló csirkecombiflé, kb. 2,5 centis darabokra vágva
4 sárgarépa szeletelve
2 szárzeller apróra vágva
1 hagyma kockázva
1 póréhagyma vékonyra szeletelve
2 gerezd fokhagyma kinyomva
5 csésze csirkehúsleves
1 csésze víz
3 evőkanál citromlé
1 csésze orzo tészta (risoni)
néhány ágacska friss tárkony
Elkészítés
A lisztet keverjük össze sóval, borssal egy lapos tálban és forgassuk bele a csirkedarabokat, majd egy nagyobb, 8-10 literes fazékban 2 kanál olajon, közepes hőmérsékleten oldalanként kb. két perc alatt pirítsuk barnára. Vigyázzunk, hogy a hús egyenletesen legyen elosztva a fazékban, így két részletben kell sütni. Ami megsült, tegyük félre.
A sütés után tegyük a lábosba a maradék olajat, a sárgarépát, a zellert és a hagymát a fazék, és közepes lángon főzzük 3 percig. Ekkor mehet bele a szeletelt póréhagyma, a fokhagyma és főzzük körülbelül 2 percig, majd sózzuk, borsozzuk. Adjuk hozzá a csirkehúslevest és a vizet, forraljuk fel, majd lefedve alacsony lángon, időnként megkeverve főzzük körülbelül 20 percig.
Adjuk hozzá a tésztát és a csirkehúst, majd lefedve főzzük körülbelül 10 percig (illetve annyi ideig, amennyi a tésztához szükséges).
Keverjük hozzá a citromlevet, sózzuk, borsozzuk, és megszórjuk a tárkonnyal és azonnal tálalható.
Az 1. nap receptjeit itt olvashatja el.
Forrás: greatist.com