Miért fájhat a gyomrunk?

A gyomorfájdalmat (gastralgia) általában nem a gyomor szervi megbetegedése váltja ki, gyakran valamilyen más betegség tüneteként jelentkezik. Sokszor nem is kell komolyan aggódni, csak akkor kell orvoshoz fordulni, ha a fájdalom gyakran ismétlődik, és más tünetekkel egyszerre jelentkezik.

Mi lehet az oka a gyomorfájásnak?

Az étkezés utáni gyomorfájás gyakori tünet, leginkább az okozhatja, ha gyomrunk nem bírja a zsíros ételeket. A hasi fájdalom okainak vizsgálatakor nagyon figyeljünk a körülményekre, amelyek más-más betegségekről árulkodhatnak. A gyomorégés és az öklendezés például legtöbbször reflux-betegségre utalhat , amely a gyomor tartalmának a nyelőcsőbe történő visszaáramlását jelenti.

A gyomorfájásnak komoly okai is lehetnek, gyomorfájás gyomorfájdalom fájdalom felfúvódás hasfájás gastralgia
A gyomorfájásnak komoly okai is lehetnek. Fotó: Getty Images

Ha a fájdalom étkezés után ritkán fordul elő, akkor általában ártalmatlan, és hamarosan elmúlik, az oka pedig az, hogy a gyomor és a bélrendszer nehezen emészt meg valamit. Ez nemcsak bizonyos ételekkel függ össze, hanem például a mennyiséggel is, vagyis hasonló fájdalom léphet fel, ha egyszerre túl sokat eszünk.

Puffasztanak az ételek is

Több étel felfúvódást okoz , így például a tejtermékek, az édességek, a sertéshús, a hagyma, a káposzta, az alkoholos italok, a koffein és a cigaretta. Az ideális persze az lenne, ha ezen élelmiszerek és fogyasztási cikkek közül többet egyszerűen száműznénk az étrendünkből, de legalább a mérsékelt fogyasztásukra törekedjünk.

Az ételek elkészítési módja is szerepet játszhat a gyomorfájásban, ha például túl sós, túl meleg vagy hideg. Ne együnk gyorsan, nyugodt körülmények között étkezzünk, és csak arra figyeljünk. Ne folytassunk közben munkahelyi megbeszéléseket, vitákat, ne nézzünk televíziót, ne hallgassunk rádiót, és ne babráljuk az okostelefonunkat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A gyomorfájdalomnak persze lehetnek komolyabb okai is. Az étkezés utáni fájdalom, puffadás, hányinger vagy hányás jelezheti a begyulladt gyomornyálkahártyát (gastritis) is, esetleg gyomorfekélyt vagy nyombélfekélyt . Ezek előrehaladott állapotában előfordulhat gyomorvérzés, vagy véres széklet is.

Ha a gyomorfájás az étkezés után húsz perc - két óra elteltével jelentkezik, akár irritábilis bél szindróma (IBS) is állhat a háttérben, aminek kiderítését megnehezíti, hogy szervi eltérés nélküli betegség. Ugyancsak előfordulhat hasnyálmirigy-gyulladás (pancreatitis), ami a kellemetlen, de ártalmatlan IBS-szel szemben heveny formában akár életveszélyes is lehet.

Ételmérgezés is állhat a háttérben

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás ugyanis hasnyálmirigyrákhoz vezethet, amit gyakran már későn vesznek észre az orvosok. Ennek tünete lehet még a hasi fájdalmon kívül az étvágytalanság, a súlyvesztés és a hányinger is. Az egyik leggyakoribb, gyomorfájással járó betegség a gyomorinfluenza, más néven a vírusos gyomor- és bélhurut. A súlyos görcsökkel, hasmenéssel és hányással járó megbetegedés hátterében sokszor ételmérgezés áll, a tünetek pedig legkésőbb hat órával a romlott élelmiszer elfogyasztása után jelentkeznek.

Különböző mértékű hasi fájdalommal, hasmenéssel , hányingerrel, böfögéssel, étvágytalansággal és felfúvódással, esetleg hirtelen fáradtsággal, álmatlansággal, szédüléssel, fejfájással, pattanásokkal és izomfájdalmakkal járnak az olyan gyomor-irritációk, mint a laktózzal, a gyümölcscukorral (fruktóz), a gluténnal vagy a hisztaminnal szembeni intolerancia.

A leggyakoribb ezek közül a laktóz-intolerancia, amelyre érdemes odafigyelni, és súlyosságától függően akár teljesen száműzni kell étrendünkből a tejet és a tejtermékeket. Sőt, mivel a késztermékek és a hústermékek, kolbászok is felelősek lehetnek, az érintetteknek gyakran gyökeresen meg kell változtatniuk étkezési szokásaikat.

Azonban nem kell mindig szervi megbetegedésekre gondolni, ha fáj a gyomrunk. A stressz , a depresszió, az idegesség, a bánat, a félelmek és az állandó aggódás ugyanúgy okozhatnak gyomorfájdalmat. Ilyenkor hiába pszichés eredetű a tünet, együtt járhat böfögéssel, gyomorégéssel, hasmenéssel, hányingerrel és hányással is.

Ha könnyen meg tudjuk állapítani a fájdalom helyét, akkor a betegséget is könnyebb lesz diagnosztizálni. A bordák alatti fájdalom például utalhat májbetegségre, epekőre vagy hepatitiszre, de a test bal oldalán jelentkező fájdalom, a mellkasi feszültség jelezhet idegesség okozta szívrohamot is.

Forrás: www.gesundheit.de

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.