Tippek a reflux kezelésére

A reflux napjainkban igencsak sokakat érintő probléma. Sokan nem is tudják, hogy tüneteik hátterében a reflux állhat, és azt sem, hogy megfelelő életmódbeli változtatásokkal a probléma könnyen kezelhető.

A gyomorégés, a savtúltengés, a torokban érezhető maró, égető érzés, egyes esetekben mellkasi fájdalom, mind a reflux tünetei lehetnek. Ezek szervezetünk működésének természetes velejárói, de, ha a tünetek túl gyakran jelentkeznek, az állapot kórosnak tekintendő, és mindenképpen szükséges a probléma kezelése.

A tünetek megjelenése

Reflux esetén a nyelőcső és a gyomor határán lévő záróizom nem képes megakadályozni a gyomortartalom nyelőcsőbe történő visszaáramlását, ezért alakul ki a savas íz a szájban, a maró, égető érzés a torokban. Sokan úgy gondolják, hogy savtúltengés alakult ki szervezetükben, és egyszerű megoldás bekapni egy tablettát erre, de a valódi problémát ezzel sajnos nem sikerül eltüntetni. Ha ilyen és ehhez hasonló tüneteket érzékel, mindenképpen ajánlott elmenni háziorvosához, és felállítani a helyes és valós diagnózist. Ha ezzel megvagyunk, akkor életmódunkkal és táplálkozásunkkal is sokat tehetünk a gyógyulás érdekében.

Mit tehetünk, és hogyan változtathatunk?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A refluxot a mai modern kor civilizációs betegségének is nevezhetjük akár, hiszen egyre többeket érintő probléma, sajnos életkortól függetlenül, hiszen már a fiatal felnőttek körében is igen magas számmal fordul elő. Táplálkozásunk és életmódunk nagyban befolyásolja a betegség állapotát, sőt, kialakulását is. Éppen ezért a megelőzés és a kezelés érdekében is érdemes az alábbiakat betartani:

Táplálkozásunk területén:

  • figyeljük meg, melyek azok az ételek, melyek után kialakul a reflux. Ezeket érdemes elhagyni étrendünkből.
  • kerüljük az erősen fűszerezett, zsíros ételek, a koffein-tartalmú és szénsavas italok, a paradicsom alapú ételek, valamint a csokoládé fogyasztását
  • kerüljük az alkoholt, illetve ne dohányozzunk
  • együnk naponta többször, kisebb mennyiségben, így gyomrunkat sem terheljük meg egyszerre nagymértékben
  • ételeinket mindig rágjuk meg megfelelően, és hagyjunk fel a gyorsan bekapott ételekkel. Ha nincs időnk megfelelően enni, inkább csak egy szendvicset, vagy gyümölcsöt fogyasszunk el.
  • igyunk megfelelő mennyiségű folyadékot, lehetőség szerint ásványvíz formájában
  • étkezések után ne feküdjünk le rögtön
  • ha túlsúly esete is fennállna, mindenképpen diétázzunk, de csakis orvosi felügyelet mellett

Életmódunk területén:

  • kerüljük a stresszt, és a feszült, ideges helyzeteket
  • osszuk be napjainkat megfelelően, ne kelljen rohangálnunk és főként idegeskednünk az egyes programok között
  • étkezések után ne mozogjunk, sportoljunk rögtön, legalább 20 perc szünetet hagyjunk magunknak
  • a túl szoros és szűk ruházat is okozhat problémákat
  • súlyos dolgok emelgetése és a hajolgatás sem ajánlott, sportolásnál is figyeljünk erre

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.