A D-vitamin építi immunrendszerünket?

A téli időszakban főként a C-vitamin fokozott bevitelét javasolják, de legalább olyan fontos a D-vitamin megfelelő pótlása is, hiszen hiányában levertség, depresszió is kialakulhat, nem beszélve a komolyabb egészségügyi problémákról.

A C-vitamin nagyobb adagban való fogyasztása a téli időszakban kiemelten javasolt a téli betegségek legyőzése, illetve immunrendszerünk védelme érdekében. De ne feledkezzünk el a D-vitaminról sem, hiszen az immunrendszer első számú védőinek, a T-sejteknek a D-vitamin biztosítja az erejét. A T-sejtek azok a sejtek, amelyek felkutatják szervezetünkben a betolakodó vírusokat és baktériumokat, majd megsemmisítik azokat. A T-sejteket a D-vitamin aktiválja, így ha a szervezetben hiánya lép fel, immunrendszerünk védelme is megbillen.

A megfelelő mennyiségű D-vitamin előállításához naponta legalább 15 percet kellene napoznunk, de csakis a reggeli és késő délutáni órákban, hogy a rákkeltő UV-sugarakat elkerüljük.

Szívproblémák, depresszió

Immunrendszerünk védelme mellett a D-vitamin fontos szerepet játszik a csontok életében is. A D-vitamin ugyanis segíti a kalcium felszívódását, és hiányában könnyen csontritkulás alakulhat ki, illetve csontjaink lágyabbak lesznek, így könnyebben eltörnek. Fogműtétek, illetve fogszabályozás esetén is érdemes a fokozott D-vitamin bevitel.

Kevésbé köztudott, de a D-vitamin hiánya szívünkre is negatív hatással lehet. Mivel a vitamin részt vesz a keringési rendszer működésének szabályozásában is, így hiánya komoly problémákat okozhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A D-vitamin hiányát összefüggésbe hozták a téli lehangoltság, depresszió kialakulásával is, így ha ezeket a tüneteket érzékeljük magunkon, gyanakodhatunk a D-vitamin hiányára is.

A megfelelő étrend szerepe

A D-vitamint szervezetünk a napfény segítségével képes előállítani, ám a téli időszakban, amikor jóval kevesebb természetes napfénnyel találkozhatunk, ez bizony nem lehetséges. Ezért kell fokozottan ügyelnünk a megfelelő pótlásra, melyet étrendünkkel nagyban segíteni tudunk. A máj, a tőkehalmáj, a vaj , a tojássárgája nagy mennyiségben tartalmaznak D-vitamint, ezek az alapanyagok kiváló források lehetnek a természetes módon való pótláshoz. Napi ajánlott mennyisége gyermekeknek 2,5-5 mikrogramm, felnőtteknek 5 mikrogramm.

De mielőtt D-vitamin kúrába kezdenénk, menjünk el vérvételre, mely egyértelműen megmutatja vitaminszintünket. Kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás esetén szervezetünk képes megfelelő mennyiségű D-vitamint előállítani, felesleges vitaminpótlásba, mely szervezetünk működését felboríthatja, semmiképp ne kezdjünk!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra