„Az ellátási láncok elégtelensége, valamint gyártókapacitási problémák miatt gyógyszerhiány alakult ki az elmúlt időszakban Európában, így Magyarországon is” – hangzott el a napokban az M1 Ma reggel című műsorában. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) által vezetett hiánylista mintegy 1500 gyógyszert sorol fel, köztük láz- és fájdalomcsillapítókat, antibiotikumokat és inzulinkészítményeket is. Az OGYÉI – az Európai Gyógyszerügynökséggel (EMA) közösen – már dolgozik a megoldáson, azonban egyelőre még megbecsülni sem tudják a szakértők, hogy mikor enyhülhetnek a nehézségek.
Amíg nincs kritikus hiány, addig nem kell aggódni
Szentiványi Mátyás, az OGYÉI főigazgatója a műsorban kiemelte, hogy nem mindegyik gyógyszer hiánya okoz komoly problémát. „Az, hogy hiány van, az az egész gyógyszerellátásnak egy természetes velejárója. Ez mindig is volt, van, és sajnos lesz is. Ez ellen igazából nem tudunk sokat tenni. Amit tudunk tenni, az az, hogy megelőzzük a kritikus hiányok kialakulását. Tehát az olyan hiányokat, amikor a hiánygyógyszer nem tudjuk mással pótolni (…), amely ugyanazt a hatást eredményezi” – szögezte le Szentiványi, megerősítve, hogy a helyettesítő termékek egyelőre rendelkezésre állnak.
Bár az 1500-as szám elsőre nagynak tűnhet, azt azért tudni kell, hogy Magyarországon több mint 10 ezer gyógyszer van forgalomban. A hiánygyógyszerek között tavaly sem volt olyan, amely miatt kritikus hiány alakult volna ki, és a gyógyszerhatóságok azon dolgoznak, hogy ez idén se fordulhasson elő – magyarázta az OGYÉI főigazgatója.
Indokolt lehet a gyógyszerváltás
A műsorban az is elhangzott, hogy a rendszeres gyógyszeres kezelést igénylő betegekkel megeshet, hogy kénytelenek átállni egy másik gyógyszerre a megszokott termék hiánya miatt. „Mindenkinek azt tanácsolom, hogy a kezelőorvosával konzultáljon, hiszen az orvos tudja, hogy mi a legjobb megoldás ebben a helyzetben.”