Csiperke: jó a levesbe

Csibegomba, nyúlgomba, csepérke, pecsérke - vadon termő változatának ezer neve van, a piacokon pedig jobbára sampinyonként kérjük. Ez a legismertebb, legkönnyebben hozzáférhető gombaféle, ráadásul az íze is kiváló.

Ismerjük meg!

Gombák - az erdő ajándékai A csiperkegomba (Agaricus) a Kárpát-medence legismertebb és legkedveltebb gombafajtája. A nemzetségnek mintegy 300 fajtája van, köztük sok ehető (kivétel például a sárguló csiperke, amely onnan ismerhető fel, hogy húsa sérülésre, törésre, bevágásra megsárgul, és vegyszerszaga van). A leggyakoribb két idetartozó faj a kerti csiperke vagy mezei csiperke (Agaricus campestris) és az erdőszéli csiperke (Agaricus arvensis). A kerti változat kalapja fiatalon selymesen fehér, domború, de később ellaposodik, és enyhén megsárgul. Átmérője elérheti a 10-12 cm-t is. Lemezei rózsaszínűek, később barnára, feketére színeződnek, spórái feketés barnák. Tönkjén gallért találunk, illata kellemes. (Figyelem! A tönk alján nincs bocskor! A bocskoros és galléros gomba a gyilkos galóca!)

Az erdőszéli csiperke kalapja nagyobb, akár 20 cm-t is eléri, színe krémszínű. Egész nyáron számíthatunk a megjelenésükre, esők utáni, meleg párás éjszakákat követően tömegesen jelennek meg. Réteken, szántókon, legelőkön, de füves kertekben is megtalálhatók. A termesztett csiperkegomba kalapja vastag, húsos, félgömb alakú. A kalap fehér, tömött, fehér galléros. Lemezei sűrűn állók, kezdetben fehérek, később rózsaszínűek, majd barnásfeketére színeződnek. Húsa merev, ropogós, fehér színű. Szaga jellegzetes, "csiperkeillat".

Vadon növő fajtái (főleg a teljesen ki nem fejlett állapotban) könnyen összetéveszthetők a mérgező gombák közül a gyilkos galócával és a nagy döggombával. A megkülönböztetéshez fontos megjegyezi, hogy a gyilkos galócának bocskora is van, a döggombának viszont nincs gallérja.

Miért jó?

A gombák fogyasztása, ízesítőszerként való használata az emberiséggel egyidős. A görögök és a rómaiak is felfedezték tápértékét, Kelet-Ázsiában pedig már kétezer év termesztenek is bizonyos gombafajtákat. A gombák jelentősége a táplálkozásunkban egyre növekszik, mert tápláló (de nem hizlaló), koleszterinmentes és nem tartalmaz vegyszereket.

Legfontosabb tápanyaga a fehérje, amely összetételében az állati fehérjéhez hasonló, így húspótlóként is használható. A fehérjén kívül zsírokat, szénhidrátokat, ásványi sókat (foszfor, kálium, stb.) vitaminokat, (A, B, D), íz és zamatanyagokat, étvágygerjesztő hatású glutaminsavakat tartalmaznak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Magas tápértékükön kívül gyógyhatásuk sem lebecsülendő. Tudományos feltételezések szerint egyes gombafajok tbc-ellenes, míg mások tífusz-, illetve rákellenes antibiotikumot is tartalmaznak.

Hogyan fogyasszuk?

A csiperkegomba hazánkban legnagyobbrészt friss áruként kerül forgalomba, kisebb részét konzerválják, esetleg szárítják. A csiperkegombát nem kell meghámozni, csupán alaposan megmosni.

A friss csiperkegomba változatosan elkészíthető, levesnek, pörköltnek, rántva, sütve, kalapját hússal, juhsajttal töltve, párolva, salátának, ételízesítőnek is felhasználható.

Tippek-tanácsok

A gomba nagy víz- és fehérjetartalma miatt gyorsan romlik, könnyen elszaporodnak benne a kórokozók. Mivel a romlott gomba súlyos mérgezéseket okoz, ezért a gombát tartalmazó ételeket csak frissen szabad elfogyasztani.

Érdekességek

Termesztése pincékben történik. Alapanyaga a hőkezelt, majd gombacsírával beoltott komposzt (szalma, ló-, csirketrágya keveréke). A fehérkalapú csiperke mellett termesztenek barnakalapú csiperkegombát is, melynek íze kissé intenzívebb, küllemében a kalap zsemlebarna színű. Ma már hozzá lehet jutni kis kiszerelésű termődobozokhoz is, így akár házilag is meg lehet próbálkozni a termesztésével.

Mivel olcsó, sokan csak a drága, különleges gombák gyenge pótlékának tartják, és feltételezik, hogy a tápanyagtartalma is kisebb. Azonban egy, a közelmúltban megjelent tanulmány szerint a csiperkében ugyanannyi antioxidáns található, mint például a japán maitake és matsutake gombákban, amelyeknek vérnyomáscsökkentő és rákmegelőző hatást tulajdonítanak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.