„A tavalyi év folyamán valami bogárféle megtámadta a paradicsomunkat. Volt köztük zöld, fekete, illetve pöttyös mintázatú. Mire az érési idő vége felé jártunk, eléggé rondán néztek ki a termések, foltosak lettek, és a foltok környéke megkeményedett. Egyszóval, a kinézetük nem volt valami bizalomgerjesztő, étvágygerjesztő azonban semmiképp” – írta levelében a Meglepetés egyik olvasója, aki egyben tanácsot is kért növényei megvédéséhez.
Milyen kártevőről lehet szó?
A levélírónak Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a lap állandó szakértője válaszolt. Mint írta, az elmúlt években neki is meggyűlt a baja ezzel a kártékony lénnyel, így könnyen beazonosította a leírás alapján, hogy a vándorpoloskáról van szó (tudományos nevén: Nezara viridula). „Sokan érdeklődnek utána, mert egyre sűrűbb az előfordulása, és ahol megjelenik, nem kíméli a növényeket” – fogalmazott a szakember.
Nem mondhatni, hogy válogatós jószág lenne, a paradicsomon például a hajtáskezdeménytől kezdve egészen a termésig mindenbe belekóstol. Rágásnyomot nem hagy maga után, de szívogatása következtében fakó foltok jelennek meg a termésen, levélen” – olvasható a válaszlevélben.
Hogyan védekezhetünk ellene?
A kertészmérnök tapasztalatai szerint két növényvédő szer is igen hatékony a vándorpoloskák ellen. Arra azonban figyelni kell, hogy a kezelt termést csak akkor fogyaszthatjuk el, ha már lejárt a szer élelmezésügyi várakozási ideje.
A bolti termékekkel szemben sokan a frissen facsart narancslére esküsznek. Azonban nem mindegy, milyen gyümölcsből és hogyan készítjük.