A bizottság engedélyezési határozata azt teszi lehetővé, hogy ezeket a géntechnológiával módosított kukoricákat élelmiszerekben és takarmányokban való felhasználás céljából importálják az unióba, ezek termesztését azonban továbbra is tiltja az Európai Unióban. A kukoricafajták átfogó és szigorú értékelési eljáráson mentek keresztül, amely biztosítja az emberi és állati egészség, valamint a környezet magas szintű védelmét - olvasható az EB sajtóközleményében.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) az engedélyezést megelőzően kedvező tudományos értékelést adott ki, amelyben megállapította, hogy ezek a géntechnológiával módosított kukoricák ugyanolyan biztonságosak, mint hagyományos társaik. Az engedélyek 10 évig érvényesek, és minden, e géntechnológiával módosított növényekből előállított termékre az EU szigorú címkézési és nyomonkövethetőségi szabályai vonatkoznak.
Mint azt dr. Bardócz Zsuzsanna, a táplálkozástudomány professzora, a Magyar Tudományos Akadémia doktora korábban lapunknak nyilatkozva elmondta, genetikailag módosított organizmus (GMO) egyaránt lehet például lehet mikroba, növény, állat vagy csupán egy enzim. A genetikailag módosított abban különbözik a természetes szervezettől, hogy míg az utóbbiban alapvetően az apai és az anyai gének keverednek, addig a GMO esetében vagy az anyai, vagy az apai génekhez egy bármilyen más szervezet génjét illesztik. A genetikailag módosított növények vagy valamilyen növényvédőszernek képesek ellenállni, vagy pedig maga a növény termel olyan növényvédőszert, amely az őt megtámadó rovarokat el tudja pusztítani.
Borítókép: Getty Images