Gombát eszünk

Korábban a gombát ízletes volta miatt fogyasztottuk, másodlagos volt, hogy mennyire egészséges táplálék. Mostanában fontos szempont a tápérték és kalóriatartalom is.

Mielőtt gombászni indul, mindenképpen olvassa el a biztonságos gombaszedés és -fogyasztás szabályait!

A világon mintegy 120 ezer különböző gombafaj ismert, melyek közül Európában 4 ezer termőtestes gomba él, közülük 300 mérgező a gerincesek, így az ember számára is. A természetben egész évben megtalálhatók a különféle gombafajok, mégis a gombászok elsősorban az áprilistól novemberig terjedő időszakban járják a vidéket, mert ekkor gyűjthetők leginkább a friss, nem férges, acélos húsú gombák .

A gombák tápanyag-összetétele

A gombák különleges élőlények, se nem állatok, se nem növények. Táplálkozási szempontból például a zöldségek között tartjuk nyilván őket, pedig nincs bennük klorofill, sejtfalukban pedig kitin található, mely poliszacharid ugyanakkor a rovarok kültakarójának jellemző alkotórésze.

A modern analitika tette lehetővé, hogy utánajárjunk, miért is olyan egészséges bizonyos gombák fogyasztása . Számtalan hasznos tápanyagot tartalmaznak, miközben fogyasztásuk csekély kalória-bevitellel jár. A gombák fehérjéi szinte valamennyi fajta esetében tartalmazzák az összes esszenciális aminosavat, ebben tehát hasonlítanak az állati fehérjékre.

Az ehető gombák 90 százalék vizet, 2-6 százalék szénhidrátot (nem keményítőt) és csak nagyon kevés zsírt tartalmaznak. Fehérjében azonban korántsem annyira gazdagok, mint gondolnánk. A szárazanyag-tartalomnak 40 százaléka protein ugyan, de a nagy víztartalom miatt ez az össztömegnek csak töredéke. A kész gombaételekben a fehérjetartalom 1,5-4,5 százalék.

A gombát ballaszt-, íz- és aromaanyagai teszik különösen kedveltté, és nem lényegtelen szempont, hogy 100 gramm gombába mindössze 20-40 kalória "szorult". Cukorbetegek is bátran fogyaszthatják, mivel glükóz- és mannittartalma csekély. Található a gombában továbbá B- és D-vitamin, ill. annak egyik előanyaga, az ergoszterin.

Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO ajánlása szerint heti 250 grammos gombafogyasztás bőségesen elegendő, mivel a vadon termő gombák sok nehézfémet, kadmiumot, ólmot, higanyt képesek fölvenni. Ezért van az, hogy ipari területek közelében, városban nem ajánlatos gombát szedni. A gombafogyasztók többsége nem is igen törődik a vadon szedhető gombákkal, biztonságosabb és kényelmesebb beszerezni a termesztett gombákat vagy az azokból készült konzerveket.

A gombák számtalan hasznos tápanyagot, de csak kevés kalóriát tartalmaz

Gyógyító gombák

Ejtsünk szót külön is egy nálunk is egyre ismertebb gombáról: a shii-take -ről. A távol-keleti kultúrákban régóta ismert egyes gombák gyógyító hatása. Az első tudományos konferenciát a témában 1974-ben Tokióban tartották, amikor is japán tudósok mutatták be az általuk ismert gyógyító hatású gombákat nyugati kollegáiknak.

Azóta Európában is egyre nagyobb az érdeklődés a gombák, azon belül pedig a kelet-ázsiai gombák iránt. A fitoterápia mintájára, mely növényekkel végzett gyógykezelést jelent, új gyógymódok jelentek meg mikoterápia néven, mely a gyógyhatású gombákkal folytatott terápiás eljárások összefoglaló neve.

Egyre több tudományos, az ázsiai gombák gyógyhatását igazoló közlemény jelenik meg a szakirodalomban. A shii-take (Lentinus edodes) fogyasztása például bizonyítottan hosszú távon is csökkenti a vér koleszterinszintjét , értágító, vérellátást javító hatású, ezért például a vérellátási zavar eredetű migrénes fejfájás enyhítésében jótékony hatású.

A shii-take gombából előállított készítmények mellett sorra jelennek meg a további ázsiai gombapreparátumok. Ásványag-tartalmuk jelentős. Az ún. gyógygombák nátriumban szegények, káliumban gazdagok és kalciumot is tartalmaznak. A nyomelemek közül megemlítendő a szelén, amelyből egyes földrajzi területeken a szükségesnél kevesebb van a táplálékban, ezért pótlása fontos lehet. Az ásványi anyagoknál és nyomelemeknél természetesen nem csak a táplálékban kimutatható mennyiség fontos, a lényeg, hogy mindebből mennyi található a szervezet számára felvehető formában. További fontos nyomelemek a germánium, a vas, a cink.

Gyakorlati tanácsok

Végezetül néhány jó tanács a gombaételek elkészítéséhez és fogyasztásához. Induljunk ki abból, hogy az elkészítendő gomba biztonságos helyen beszerzett, fogyasztásra alkalmas, teljesen egészséges és friss.

A gomba tisztításakor a kalapot szükség esetén meghámozhatjuk, hogy a rárakódott piszkot eltávolítsuk, tudnunk kell azonban, hogy főként itt találhatók az ízanyagok. A gombát frissen kell kisütni vagy párolni , és még aznap fogyasztani. Ez alól csak a szárítani való, fűszerként használható gombák kivételek, mint pl. a trombitagomba, de a szárításnak is vannak szabályai, amelyekre most nem térnénk ki.

A párolás ideje általában 10-15 perc, ennél hosszabb idő csak megkeményíti a gomba húsát. Vannak azonban olyan ehető gombák is, amelyek nyersen mérgezők, de alaposan, legalább 30 percig főzve ízletes ételek készíthetők belőlük. A gomba nem könnyen emészthető étel, ezért alaposan meg kell rágni, a rossz fogazatúak inkább darálva fogyasszák. Egyszerre túl nagy mennyiségű gomba megfeküdheti a gyomrot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +29 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett sok napsütésre van kilátás, majd délutántól időszakosan megnövekedhet a felhőzet. Főként az Észak-Dunántúlon és az Északi-középhegység tágabb térségében már előfordulhat egy-egy zápor, zivatar, de kialakulásukra inkább az esti óráktól számíthatunk nagyobb számban. A déli, délnyugati szél nagy területen lesz élénk, a délnyugati megyékben helyenként meg is erősödik. Zivatarok környezetében viharos széllökés is előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 26 és 31 fok között valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Baranya
Legrosszabbul:
Bács-Kiskun
Kezdjük újra