Az ősi kultúrák jól tudták, hogy egyes gombáknak nemcsak tonizáló, hanem gyógyító hatásuk is van, ám ezeket a tényeket a modern korban csak az utóbbi évtizedekben erősítették meg a kutatások. A gyógygombák jelenlétét és gyógyító hatását éveken keresztül elsősorban érdekességnek tekintették, de ma már egyre inkább igyekeznek kihasználni e különleges tulajdonságait, és nemcsak konkrét problémák, betegségek esetén, hanem prevenciós jelleggel is javasolják étrendkiegészítőként való fogyasztását.
Miben segíthetnek a gyógygombák?
Fő hatásaik az általános roborálás , a szív- és keringéstámogatás, a légzőszervi panaszok javítása, az emésztő-, az immun- és a hormonális rendszer támogatása, a gyulladásgátló hatás, némely gombafajnál pedig tumorellenes hatást is felfedeztek. Hatásaik inkább általános jellegűek, némely gombafaj azonban célzottabb hatással rendelkezik. Immunerősítő hatásuk is bizonyított.
Hogyan juthatunk hozzájuk?
A gyógygombákhoz elsősorban kivonat vagy por formájában lehet hozzájutni. Egyes vélemények szerint a kivonat sokkal inkább szennyezett, mint a por formájában kapható gomba, és nem is tartalmaz annyi hatóanyagot.
A ma ismert legkíméletesebb és egyben legjobb minőséget biztosító szárítási eljárás a liofilizálás, mely során a gombában lévő víz vákuum alatt szublimálással távozik. Az eljárás során semmilyen adalékanyagra nincs szükség, a végeredmény pedig 100%-ban természetes anyag, amelyből mindössze a víz került elvonásra, az íz és illatanyagok, fehérjék, vitaminok, ásványanyagok teljes egészében a termékben maradnak. Így a legjobb minőség és hatás elérése érdekében érdemes az elkészítés módjára is figyelni.
Milyen gombák kaphatóak gyógygombaként?
- pecsétviasz gomba: Kínában a "halhatatlanság gombájának" is nevezik, hazánkban a lombhullató erdőkben találkozhatunk vele. Jellegzetes, legyező alakban szétterülő kalapja oldalt fekvő száron ül, széle fehér, felszínét viaszréteg borítja. Húsa kemény, taplószerű, így termesztését nem élvezeti, hanem gyógyászati értéke indokolja.
- shiitake gomba: a világ egyik legnagyobb mennyiségben termesztett gombafaja, Ázsiában őshonos. Népszerűségét kitűnő ízének és gyógyhatásának köszönheti.
- gyapjas tintagomba: természetes élőhelyei a rétek és a kertek. Fehér színű, pikkelyes felületű kalapja, hosszúkás formája jellegzetes. Nevéhez hűen, az érést követően sötét tintaszerűen szétfolyik. A gyógygombákat étrend-kiegészítőnek javasolják, fogyasztásukkor ügyeljünk az előírásokra.
Forrás: Naturwell Életmód Központ