Kesudió: a koleszterinmentes dióféle

A kesudióval többnyire csak magkeverékekben találkozhatunk, pedig értékes zsírsavai miatt gyakran kellene fogyasztanunk magában is.

A kesudió a diófélék családjának egyik legegészségesebb tagja

A kesudió (Anacardium occidentale) Amerika trópusi részén őshonos örökzöld növény termése, mely a mangó, a pisztácia és a mérges cserszömörcék rokona. Angol elnevezése (cashev) portugál felfedezőktől származik, akik a dióféle felfedezésekor (1578) a bennszülöttek "acaju" ("összehúzza a szájat") szavát alakították át kissé. Ez utóbbi arra utal, hogy a kesudió fás, szürkésbarna, sima csonthéja olajtartalmú, ami összehúzó hatású.

Allergia diófélékre A diófélék ízletes és értékes alapanyagok, ám sokan egyáltalán nem ehetik e finomságokat, mert szervezetükben allergiás reakciókat váltanak ki. Az egyik leggyakrabban előforduló ételallergia a diófélék fogyasztásával köthető össze, amelyek közül az egyik legveszélyesebb és talán leggyakoribb a földimogyoró-allergia. A diófélék allergiája igen súlyos tünetekkel járhat , és ha nem tartjuk be szigorúan az előírt diétát, akár végzetes kimenetelük is lehet.

Kesudió, diófélék, kesualma, kusugyümölcs
Többször kellene kesudiót fogyasztanunk magában is

Mi az a kesualma?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fő kesutermesztők: Brazília, Nigéria, Mozambik, Indonézia és Tanzánia, a világ kesutermelésének felét azonban India adja. Fája termetes, maximum 10-15 méter magasra nő, jól bírja a trópusi körülményeket, és akár 30-40 évig is elélhet. Kérge durva, a sérült fatörzs sárgás, gumiszerű, antiszeptikus anyagot választ ki. Virága illatos, narancsos rózsaszínű. A növények 3-5 éves korban fordulnak termőre, és a kifejlett fákról 5-50 kg diót lehet szüretelni. A termések bab- vagy vese alakú, csonthéjas, 1,5-2 cm hosszú magok, amik a kesualma csúcsán ülnek. A kesualma (vagy kesugyümölcs) éréskor erősen duzzadt, 5-10 cm nagyságú, körte alakú, lédús, sárga vagy vörös héjú áltermés.

Miért jó a kesudió?

Nagyon jó vas-, kálium-, magnézium- és cinkforrás . A cink elősegíti a sebek gyógyulását, befolyásolja az agyműködést, vastartalma pedig elősegíti a növekedést, fokozza a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességet, enyhíti a premenstruációs fájdalmakat . A benne levő kálium szívbetegségek és magas vérnyomás ellen hatékony, magnéziumtartalma megnyugtatja a fáradt idegeket.

Zsírban és fehérjékben gazdag, telített zsírsavakban azonban szegény. Bár szénhidráttartalma a többi diófélénél kicsit magasabb, koleszterint nem tartalmaz. Telítetlen zsírsavai csökkentik a keringési betegségek kockázatát, fogyasztása fokozott teltségérzetet is kelt.

Hogyan fogyasszuk a kesudiót?

Magában sózva vagy cukrozva fogyasztjuk, receptekben bármilyen dióféle helyettesíthető vele. Kesuvajat akár otthon is készíthetünk belőle: 2 csésze sótlan, pirított kesudióból, 2-3 evőkanál olajból, kevés sóból és cukorból turmixgépben pépesítjük.

A kínai konyha dobva-rázva sütött ételekhez használja, és a pirított dió remekül passzol salátákhoz, zöldséges ételekhez is. Vaszabihoz (japántorma) adva, közepes hőmérsékleten 10-15 percig sütőben pirítva egzotikus csemegét kapunk. Mivel magja olajban gazdag (45 százalékban olajat, 20 százalékban fehérjét tartalmaz), étolajat is préselnek belőle.

Tippek-tanácsok kesudiórajongóknak

Légmentesen lezárva, száraz helyen tároljuk. Magas olajtartalma miatt romlékonyabb a többi diófélénél, ezért az sem baj, ha hűtőben tartjuk. A dió allergizálhat , akárcsak a növény többi része (levél, olajak, kéreg stb.).

Érdekességek a kesudióról

A kesufa terméséből a kesualmát ritkán használják fel, ám Brazíliában levét frissen vagy erjesztve isszák. Szintén a brazilok találmánya, hogy áltermésből befőttet, dzsemet, szörpöt is lehet készíteni. A friss vagy fagyasztott kesualma leve a Dél-Amerikaiaknál legalább olyan népszerű, mint Észak-Amerikában a narancslé, de annál tízszer több C-vitamint tartalmaz .

Az esőerdők bennszülött törzsei számos betegség ellen használják a fa minden részét: az amazóniai tikuna törzs a gyümölcslevet influenza elleni orvosságként ismeri, leveléből és kérgéből pedig hasmenés ellen készítenek főzetet . A mag mérgező (külső) héjából a szurinámi törzsek féregirtó gyógyszert készítenek, Brazíliában pedig hüvelyváladékozás ellen javasolják , hüvelyzuhanyként. Leveléből tea is készül, ezt szájfekély, mandulagyulladás és torokproblémák esetén adják a betegeknek.

Villámmegoldások hasmenésre A patikában recept nélkül beszerezhető gyógy- és háziszerek, apró trükkök kombinációjával rendszerint gyorsan túl lehetünk a hasmenésen. Mindenek előtt a hasmenéssel távozott folyadék és sók pótlására - rehidratációra -, illetve kíméletes energia-bevitelre van szüksége a szervezetnek, hiszen az étel átmenetileg javarészt emésztetlenül távozik. A gyógyszertári glükóz-elektrolit-oldatok minden szükséges sót tartalmaznak, szőlőcukor-tartalmuk energiát ad. Egész nap kis adagokban kortyolgatva biztosan használ, a beteg nem hányja ki, nem vált ki újabb hasmenést. Fejfájás, levertség ellen is jó. További hasmenés elleni tippekért kattintson ide.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.