Mák: igen a gubára, nem a gubóra

A mákot nem érdemes mellőzni étrendünkből, hisz rengeteg fontos nyomelem és vitamin található meg benne. Mit érdemes tudni erről a különleges csemegéről?

A mákfélék családjába tartozó kerti mák (Papaver somniferum) sok ezer éve ismert kultúrnövény, a sumérok feljegyzéseiben már szerepel.

Miért jó?

A mák és a sütőtök külön-külön is rendkívül értékes alapanyagok, hát még, ha összetalálkoznak egy ételben. Fenséges ízek, tápláló ételek, különleges finomságok születnek házasságukból. Kíváncsi rá? Kattintson! A mákot gyakran összekötjük a bódító hatású drogokkal, ugyanakkor jó tudni, hogy az ópium nagyobb mennyiségben a zöld mákgubó nedvében található meg. Ami méreg, az másfelől gyógyszer is: az ópiumból kivont köhögéscsillapítók , a morfin pedig fájdalomcsillapítók egyik hatóanyaga.

A gubó nedvéből, az ópiumból először kétszáz évvel ezelőtt a német Friedrich Sertürner vonta ki a különösen erős fájdalomcsillapító szerként ismert morfint. A magyar gyógyszergyártás hírét öregbíti, hogy egy magyar gyógyszerész, Kabay János dolgozta ki először a hatóanyagok száraz mákgubóból való kinyerésének technikáját, 1931-ben.

Az étkezési mák viszont bátran fogyasztható, sőt, tápanyagokban, nyomelemekben gazdag táplálék: többfajta kalcium , magnézium és a vas. Az olajos magvak közül a mák tartalmazza a legtöbb cinket. A nyugati szakirodalomban a szezámmagot tartják a legütősebb kalciumbombának, ám a mák annál másfélszer többet tartalmaz belőle!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A mákszemekben elenyésző mennyiségű morfinszármazék található

Fájdalomcsillapító afrodiziákum

Az ókori orvostudomány ismerte a zöld mákgubó nedvének hatását: a görögök és az egyiptomiak is használták görcsös fájdalmak csillapítására és köhögés ellen. Az indiaiak nemcsak a gubót, hanem a mákszemeket is gyógyhatásúnak ismerték, erősítő szernek, a nemi vágyat és a szexuális teljesítményt fokozó afrodiziákumnak tartották.

Hogyan fogyasszuk? A mákos gubáról, kalácsról, rétesről rengeteg recept forog a világhálón, így most a mák különleges felhasználási módjairól adunk ízelítőt. Íme a receptek! A mákszemeket többnyire darálva használjuk, de előfordul a darálatlanul beáztatott mák is egyes muffin vagy hidegkonyhai receptekben, sőt, sós ropogtatnivalók, krékerek, pogácsák tetejére is darálatlanul rászórhatjuk. A hagyományos népi konyhában nemcsak főtt tésztára és süteményekbe tették, hanem például főtt kukoricát is ízesítettek vele. Ilyenkor szívesen locsolták meg egy kis mézzel, de porcukorral is finom. A szikkadt kifliből készült mákos guba mára szinte hungarikum lett, egyszerű, tápláló, gyorsan elkészíthető finomság.

Tippek-tanácsok

A mák íze akkor érvényesül igazán, ha a mákszemeket darálják vagy préselik. Eleink ezt a műveletet mozsárban végezték. Nem árt tartani otthon hagyományos mákdarálót, mivel ebben lehet a legteljesebben, szinte olajosra darálni a mákot, de az elektromos darálók kávéőrlő feje is alkalmas erre. Ha készen vesszük a darált mákot, érdemes gondosan megnézni a gyártási idejét, mert hamar avasodik, ha pedig maradna megdarált mák, jó tudni, hogy még a hűtőben sem bír ki néhány napnál többet, a fagyasztóba kell tenni. A saját termesztésű vagy termelőtől vett mákot alapos kiszárítás után vászonzsákocskában érdemes tárolni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.