A titokzatos cink a COVID-19-cel is harcol?

A szervezetünk egészséges és kiegyensúlyozott működéséhez nélkülözhetetlenek a különféle ásványi anyagok. Ezek közé tartozik a cink is.

Mivel a cink jelenléte csak nehezen mérhető a szervezetben, élettani hatásainak kutatása is csak az utóbbi időben fejlődött eleget ahhoz, hogy a tudósok felismerjék ennek az ásványi anyagnak a fontosságát. Miután egyre több dolog derült ki arról, hogyan használja fel szervezetünk a cinket, ráébredtek az immunrendszer működésében játszott fontos szerepére.

Lothar Rink, az acheni RWTH Egyetem immunológusa az Annual Review of Nutrition című folyóiratban írt összefoglalót a cink élettani hatásáról. Szerinte ez az ásványi anyag egyenesen az immunrendszer működésének kapuőre - idézte a szakembert a Knowable magazin .

cink
A cink nélkülözhetetlen az immunrendszer helyes működéséhez. Fotó: Getty Images

A kevés cink egyértelműen rossz az egészségnek. A súlyos hiány - amely gyakran genetikai hiba vagy a rendkívül korlátozott étrend következménye - sok különféle problémát okozhat. Például hajhullást, érdes bőrfelületet, lassú sebgyógyulást és a fertőzésekkel szembeni védekezőképesség gyengülését. A csecsemők és gyermekek kórosan alacsony cinkszint esetén nem növekednek megfelelően.

A cinkhiány mértékét nehéz meghatározni

A cink a sejtekben és azokon kívül egyaránt megtalálható. Fertőzés során a vérben lecsökken a mennyisége, mivel a cinket felveszik a sejtek, ugyanis szükségük van rá az immunválasz elindításában. A cinkszintet az étrend, bizonyos gyógyszerek és hormonok, valamint az egészségi állapot is megváltoztathatja.

Összességében a cinkszint mérése a vérben az említett okok miatt gyakran pontatlan eredményt ad. A vasnál például ilyen nehézséggel nem kell számolni, mert könnyen meghatározható a mennyisége a vastartalmú vérfehérjék, például a hemoglobin és a ferritin szintjének ellenőrzésével. A cinknek nincs olyan biomarkere, amely pontos mutatóként lenne használható. Ezért jelenleg az a legjobb módszer az esetleges cinkhiány megállapítására, hogy a páciens táplálékbevitelét vizsgálják.

cinkhiány grafika

Rink szerint a legtöbb orvos a mérési nehézségek miatt csak akkor diagnosztizálja a cinkhiányt, amikor a pácienseknélmár a súlyos hiány tünetei, például az érdes bőr vagy a hajhullás megjelenik. "Az immunhiány azonban sokkal korábban, már enyhe cinkhiány esetén is jelentkezik" - közölte a kutató a Knowable-lel. A vizsgálatok kimutatták, hogy a cinkhiányosak érzékenyebbek a fertőzésekre, mint akiknél megfelelő az ásványi anyag szintje. Tanulmányok igazolták azt is, hogy egészséges időseknél a cinkpótlás csökkentette a fertőzések gyakoriságát. Újabban azt is intenzíven kutatják, hogy a cinkkiegészítők alkalmazása segíthet-e a koronavírus-fertőzés elkerülésében. Az amerikai közegészségügyi ügynökség, a National Institutes of Health szerint azonban erre egyelőre nincs elég bizonyíték.

A cink és a COVID-19 kapcsolata

Német kutatók (egyikük a Knowable által is megszólaltatott Lothar Rink) azonban a Frontiers élettudományi folyóiratba írt összefoglalójuk szerint látnak összefüggést a cinkhiány és a COVID-19 között. A betegség kockázati csoportjainak többsége egyúttal a cinkhiánnyal is összefüggésbe hozható.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a világ lakosságának legalább egyharmadát érinti a cinkhiány, és ez felelős az összes mélylégúti fertőzés 16 százalékáért. Ami önmagában is erős utalás a cinkhiány, a fertőzés kockázata és a COVID-19 súlyos progressziója közötti kapcsolatra. De ugyanez a cink lehetséges előnyeire is utal. A cink kiegészítés ugyanis javítja a légutak tisztulását, erősíti a légúti hám integritását, csökkenti a vírusok replikációját, megőrzi az antivirális immunitást, csökkenti a hipergyulladás kockázatát, támogatja az antioxidáns hatást, ezáltal csökkenti a tüdőkárosodás és a másodlagos fertőzések kockázatát.

Tanulmányok azt mutatják, hogy a cink az immunrendszer szinte minden elemében fontos szerepet játszik. Segít a bőrsejteknek és a belső szerveinket bélelő sejteknek megakadályozni a kórokozók behatolását, hozzájárul a csecsemőmirigy helyes működéséhez, és az immunsejtek létrehozásáért felelős csontvelőnek is támogatást nyújt. A cink a védelmi rendszerünk minden részében felbukkan, és a cinkhiányos embereknél az immunitás számos működési zavara figyelhető meg - állítja Sophie Hambleton, a Newcastlei Egyetem immunológusa.

Számos tényező - köztük az öregedés, a genetika, a terhesség, a betegségek is - hozzájárul a cinkhiány kialakulásához, de mindenekelőtt az étrend. Egyrészt a cinkben gazdag ételek (például a tenger gyümölcsei, vörös húsok és diófélék) mellőzése, valamint a túl sok fitát - ami például a teljes kiőrlésű kenyerekben, gabonafélékben is megtalálható - fogyasztása is okozhat problémát. A fitátok ugyanis megkötik a cinket, és megakadályozzák, hogy az felszívódjon a szervezetben.

Nincsenek külső jelek

Az Egyesült Államokban lakosság mintegy 15 százalékának étrendje nem tartalmaz megfelelő mennyiségű cinket - derül ki egy étrend-kiegészítő cég kutatóinak 2020-as, több mint 26 ezer amerikai felnőttre kiterjedő felméréséből. Daren Knoell, a Nebraskai Egyetem cinkbiológusa szerint a cinkhiány gyakran észrevétlen marad , mert a legtöbb embernél nem alakulnak ki külső jelek. De amikor egy fertőzést ellen kell küzdeni, akkor a cinkhiánnnyal küzdők várhatóan rosszabbul járnak, mint akinek az étrendjében elegendő mennyiségű cink van. Egy, a Human Nutrition & Metabolism folyóiratban megjelent tanulmány is megerősíti, hogy a mikrotápanyagoknak - köztük a cinknek - fontos szerepük van a COVID-19 okozta megbetegedés kezelésében, sőt, a vakcinák hatékonyságának optimalizálásában is.

cink élelmiszer

Az eddigi kutatások többsége a cink veleszületett immunrendszerben betöltött szerepére összpontosított. Ez a szervezet első vonalbeli védelmi rendszere, amely gyors, nem specifikus támadásokat indít a betolakodók - vagyis a különféle kórokozók - ellen. Úgy tűnik, hogy a cink részt vesz a fizikai akadályok, például a szerveinket bélelő sejtek ellenállóbbá tételében, valamint a makrofágok - a kórokozókat felfaló és az védelemhez kémiai jelekkel további immunsejteket toborzó -, kulcsfontosságú fehérvérsejtek megfelelő működésében.

Annak érdekében, hogy e sok feladathoz elegendő cink álljon rendelkezésre, a szervezet szigorúan szabályozza a koncentrációját. A fertőzés kezdetén az immunsejtek, például a makrofágok egy ZIP8 nevű cinkszállító fehérjét termelnek. Ez szabályozza, hogy mennyi cink jut be ezekbe a sejtekbe, ami fontos kórokozókat bekebelező képességük fenntartásához és a védekezéssel kapcsolatos molekulák, köztük - a COVID-19 révén komoly ismertséget szerzett - citokinek termelésének szabályozásához.

A ZIP7 hibája és az immunrendszer működési zavarai

Az utóbbi időben már az is világossá vált, hogy a cink az adaptív immunrendszer számára is fontos. E védelmi vonal a korábbi fenyegetések emlékeit használja fel kórokozóspecifikus támadások indításához az antitestek és a T-sejtek segítségével. Hambleton és munkatársai 2019-ben arról számoltak be, hogy egy másik cinkszállító, a ZIP7 fehérje mutációja olyan betegséget okoz, amelynek eredményeképpen hiányoznak a B-sejtek, az antitesteket előállító immunsejtek. Ezeket normálisan a szervezetünk egész életünkben folyamatosan termeli. Egérkísérletekkel kimutatták, hogy a ZIP7 hiánya csökkentette a cink koncentrációját az éretlen B-sejtekben, ami rontotta az érésüket. Bár még nem világos, hogy ez mit jelent azokra nézve, akiknek nincs ilyen mutációjuk, Hambleton szerint elképzelhető, hogy a ZIP7 hibája az egyik magyarázata annak, hogy a cink általános hiánya az immunrendszer működésének zavaraihoz vezethet.

Lothar Rink szerint a cinkpótlás jó ötlet, különösen azok számára, akiknél nagyobb a hiány kockázata. Ide tartoznak például a vegetáriánusok, a vegánok és az idősek is. A legtöbb táplálékkiegészítő biztonságos, és az ajánlott napi bevitel - ami nőknél 8 milligramm, férfiaknál 11 milligramm - nem okoz komoly mellékhatásokat. Rink azonban figyelmeztet, hogy nagyon magas koncentráció esetén a cinknek káros hatásai lehetnek. Ezért a szakértők azt javasolják, hogy a felnőttek naponta legfeljebb 40 milligrammot fogyasszanak.

Az étrend-kiegészítők formájában szedett túlzott mennyiségű cink megzavarhatja rézfelvételünket, emiatt pedig anémia és neurológiai problémák alakulhatnak ki a szervezetünkben. A cink alapvető nyomelem, amelyre testünk kiegyensúlyozott működéséhez nagy szükség van: a férfiaknak napi 5.5-9.5 mg, a nőknek 4-7 mg a napi szükséges mennyiség belőle. Az étrend-kiegészítőkben viszont sokkal nagyobb, 45-50 mg-s dózisokban található, ezért óvatosan kell nekilátni a cinkpótlásnak.

Azt azonban még nem vizsgálták meg igazán alaposan, hogy a cinknek milyen hatásai lehetnek a vírusfertőzések során. Egy 2021-es áttekintő tanulmány kéttucatnyi klinikai vizsgálat alapján arra jutott, hogy a betegség elő napjaiban elkezdett cink szedése néhány nappal csökkentheti a nátha és más légúti fertőzések időtartamát. A cinkkiegészítők hét hónaptól egy évig tartó napi szedése segíthet a krónikus légúti fertőzések hatásainak kivédésében, bár az eredmények alapján úgy tűnt, hogy nem akadályozza meg a megfázást. "Nagyon leegyszerűsítő azt gondolni, hogy mivel a cink szükséges az immunitáshoz, több cink egyenlő a nagyobb immunitással" - idézte a Knowable Hambletont.

A cinkkel kapcsolatban egyelőre sok a nyitott kérdés. Nem világos, hogy csak a fertőzés kezdetén, vagy később is hasznos-e a szedése. A legtöbb étrendkiegészítő most só - cink-szulfát vagy cink-klorid - formájában kapható, de ezeket a szervezet nem szívja fel könnyen, ezért megfelelőbb készítményekre lenne szükség - állítja Knoell. Az egyes emberek szervezete ráadásul különbözőképpen veszi fel a cinket. Vannak, akiké nehezebben. Ezért olyan gyógyszerek fejlesztése is indokolt lenne, amelyek a cinkszállító fehérjéket támogatják. A komolyabb kutatások azonban csak most kezdődnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +9 °C

A gomolyfelhők estére feloszlanak, de addig az északnyugati tájakon futó zápor még előfordulhat. A nyugati, délnyugati szél fokozatosan alábbhagy. Késő este 14, 21 fok valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Hajdú-Bihar
Legrosszabbul:
Heves
Kezdjük újra