Baj van a WC-papírral, más kellene

A puha WC-papír igazi civilizációs áldás, amelyről aligha mondanánk le szívesen. Pedig, ha a higiéniai és a környezeti szempontokat tesszük a mérleg másik serpenyőjébe, valójában többet nyomnak a latban, mint alfelünk kényelme és a szintén kényelmi megfontolásokat szolgáló praktikum. Érdekel ez bennünket?

Amikor az ember elvégzi a dolgát, az esetek jelentős részében, kénytelen megtisztítani magát az emésztés végtermékének maradványaitól. Erre a történelem során különféle módszerek alakultak ki. Ezekről Philippe Charlier francia antropológus és munkatársai a British Medical Journalban megjelent tanulmányukban azt írták, hogy "az anális tisztítást a helyi szokásoknak és az éghajlatnak megfelelően többféleképpen lehet elvégezni, beleértve a vizet (például a bidét), leveleket, füvet, köveket, kukoricacsöveket, állati szőrméket, botokat, havat, tengeri kagylókat, és végül a kezet.

wc-papír
A wc-papír fontos luxuscikk az életünkben. Nagy árat fizetünk a puhaságért - Fotó: 123rf

Az ókori rómaiak (akik persze mit sem tudtak még a mikroszkopikus kórokozókról) az illemhelyen egy kis csatornában folyóvizet áramoltattak át, amely elmosta az ürüléket, és lehetőséget adott, hogy a tisztálkodást szolgáló botra erősített szivacsot (tersorium) is ki lehessen mosni. A nyilvános helyeken is ezt a módszert alkalmazták, és vadidegen emberek használták ugyanazt a szerszámot a legnagyobb lelki nyugalommal. Jobb helyeken a tersoriumot sós vízzel vagy ecettel töltött vödörben cserélték. A tersorium bizonyos szempontból igen környezetbarát megoldás volt, hiszen nem kellett rengeteg papírt felhasználniuk (persze a szivacsállatoknak, amelyek sorsa a mellékhelyiségbe vezetett, biztosan meglenne erről a véleménye), de egy mai járványtanász a szívéhez kapna, ha valahol ezt látná.

Az antik görögök viszont csiszolt kerámiadarabokat és köveket ( pessoi ) használtak a tisztálkodáshoz, amelyeket aztán alaposan le lehetett mosni. Sőt, ha valakit igen utáltak, annak nevét rávéshették a kerámiadarabra, más néven osztrakára . Charlier szerint találtak olyan töredéket is, amelyen Szókratész neve szerepelt. Ez a módszer azonban nem élte túl a történelem viharait, talán azért sem, mert a kövek és a kerámia felülete nem volt egyenletesen sima, így a pessoi hosszú időn át tartó rendszeres használata végbélirritációt, fertőzést vérzést is okozhatott.

Miből van a WC-papír?

Időközben rájöttünk, hogy az eldobható papír a legjobb és legkényelmesebb módszer hátsónk törlésére (amiről az első feljegyzés a 6. századi Kínából származik), de a környezetnek ez nagyon fáj. Ha hagyjuk a múltat, és inkább a jelenre figyelünk, kiderül, hogy bármennyire is hihetetlen, de a wc-papírhasználattal nagyobb környezeti kárt okozhatunk, mintha egy nagyteljesítményű terepjárót hajtanánk. A fejlett országok e tekintetben különösen rossz példát mutatnak, mert a világ lakosságának mindössze 4 százaléka felel a felhasználás 20 százalékáért. Európában is folyamatosan növekszik a felhasználás , tavaly mintegy 4,9 millió tonna fogyott. A nyugati országokban fejenként és évente mintegy 14 kilogramm papírt használtunk a nagy és a kis dolgok lezárására, amivel jelentősen hozzájárulunk az erdők pusztításához és az éghajlatváltozáshoz.

A wc-papír előállításának tipikus fő összetevője a papírpép . Ennek forrásai lehetnek különböző újrahasznosított anyagok, búzaszalma, bambusz, de leginkább fa, azaz eredeti rost, amit még sohasem használták fel más termékben. Ugyan rengeteg papírfát termelnek ki Európábában a gyorsan növő fafajokból (például nyárból) telepített ültetvényeken, de a világon sokfelé (különösen Észak-Amerikában) természetes erdőket vágnak ki (leginkább fenyveseket) az alapanyagellátás érdekében. Mire a fából papír lesz, rengeteg vizet és energiát használnak fel, valamint a rostok szétválasztására és kifehérítésére különféle kémiai eljárásokat használnak, amelyek mind egy erősen környezetkárosító folyamat részei.

Az NRDC és a Stand.earth környezetvédő szervezet jelentése szerint a 100 százalékban fából készült WC-papír háromszor annyi szenet bocsát a környezetbe, mint más típusú cellulózból készült termékek. Egyetlen tekercs WC-papír gyártásához pedig 140 liter vizet használnak fel, továbbá a papír szállítása is gázkibocsátással jár.

Környezetbarát és higiénikus alternatívák

Nyilvánvaló, hogy a legtöbben nem akarnak lemondani a wc-papírról. De ma már vannak környezetbarát termékek, amelyek teljesen újrahasznosított alapanyagokból készülnek. Ezekre egy kis kereséssel könnyen rátalálhatunk a neten, majd a boltokban is. Aki mégis kivezetné az életéből a wc-papírt, és megváltoztatná a tisztálkodási szokásait , de a higiénia szempontjait is szem előtt tartja, az számolhat pár alternatívával.

Az Inhabitat környezetvédelmi portál szerint a legkézenfekvőbb a papír textíliával való felváltása. Ebben az esetben hasonló a helyzet, mint a textílzsebkendőknél, vagy még inkább a textílpelenkáknál. A textíl ilyenfajta hasznosítása nem vált ki ellenérzést, mert megszokott. A wc-ben való használata azonban más, érzelmileg erősen befolyásolt kérdés. Ha az averziókon sikerül túllépni, a használt kendőket egy vízhatlan zsákban vagy tárolóban lehet a mosásig gyűjteni, majd a mosás után egy következő ciklusban ismét használni.

Sokkal kevesebb elszánást kíván a bidé használata . Sokan azért nem élnek vele, mert a kisebb lakásokban egyszerűen nincs hozzá elég hely. Újabban azonban a wc-ket is fel lehet szerelni kiegészítőkkel, amelyek megoldják az alsó mosdást azon a helyen, ahol a dolgunkat is elvégeztük. A bidé pedig személyes higiéniai szempontból kiváló eszköz. Az Inhabitat becslése szerint a bidéhasználat elterjedése az Egyesült Államokban hetente fák ezreit menthetné meg. Ezzel Magyarországon is megóvhatnánk évente egy kisebb erdőt.

A bidé használat vagy a székelés utáni fürdés, mosakodás, nagyon jó, ha megvalósítható. Természetesen a legtöbb munkahelyen ez nem lehetséges, de otthon fontos rá figyelni. Erre is érdemes a gyerekeket minél előbb rászoktatni, nemcsak a kézmosásra. Nagyon fontos, hogy az altest megtörléséhez ne ugyanazt a törülközőt használjuk, amit a kéztörléshez, és ezeket a törülközőket cseréljük sokkal gyakrabban, illetve a használat után terítsük ki úgy, hogy meg tudjon száradni, ne maradjon nedves. Részletek!

S ha még kell egy lökés az alternatív megoldások felé, akkor azt a mosdóval kapcsolatos amúgy is bennünk élő paranoiák tehetik meg. A nyilvános helyeken (persze akár otthon is), az öblítéskor óhatatlanul fröcsög a víz. Néha egészen észrevétlen kis cseppek repülhetnek szét , s kórokozókat szállíthatnak magukkal. A WebMD orvosi portál például azt javasolja , hogy elsősorban olyan mellékhelyiséget vegyünk igénybe, amelyben teljesen zárt tartóból lehet kihúzni a papírt, mert csak ekkor lehetünk biztosak benne, hogy nem fröccsent rá semmi. Ilyen helyeken szóba sem jöhetnek az alternatív megoldások, otthon sokkal inkább.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +25 °C
Minimum: +14 °C

Felhős lesz az ég, majd az összefüggő felhőzet hajnalban délnyugaton már elkezd szakadozni. Többfelé, több hullámban valószínű jellemzően eső, záporeső, de az északkeleti, keleti országrészben zivatarok is kialakulhatnak. Az egymást követő cellákból lokálisan kiadósabb mennyiség is eshet. A déli, délkeleti szél több helyen élénk marad, zivatarok körül erős, viharos széllökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 9 és 15 fok között alakul. A Földközi-tenger térségéből érkező léghullámok miatt változékonyabbra fordul az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra