Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) emberi felhasználásra szánt gyógyszerkészítmények bizottsága (CHMP) a Richter két termékének európai forgalomba hozatali engedélyezését javasolja – közölték pénteken. Ez tehát azt jelenti, hogy hamarosan forgalomba kerülhetnek olyan új magyar gyógyszerek, amelyeket a csontritkulás és a csontbetegségek kezelésére fejlesztettek ki.
Ezt kell tudni a két új gyógyszerről
A csontritkulás és csontbetegségek kezelésére kifejlesztett két új készítmény a Richter csontegészségügyi portfólióját erősítik. A társaságnak ez az első „monoklonális antitest bioszimiláris” engedélyezése – közölte Bogsch Erik, a Richter Biotechnológiai üzletágának vezetője.
Ezek a csontritkulás jellemző tünetei
Ahogy azt már betegségismertetőnkben is olvashattad, oszteoporózisnak vagy csontritkulásnak azt nevezzük, amikor a csontok tömege és mésztartalma csökken, amely egyben fokozott törékenységet, illetve a kóros és spontán törések kockázatának fokozódását is jelenti. A betegség neve (oszteoporózis) is konkrétan erre utal: porózus, lyukacsos, üreges csontot jelent.
A betegségre – amely világszerte emberek százmillióit, Magyarországon pedig a lakosság nagyjából 7-10 százalékát érinti – leginkább az alábbi tünetek és panaszok hívhatják fel a figyelmet:
- sorozatos csonttörés
- csontváz deformálódása
- testmagasság-csökkenés
- besüllyedt mellkas
- lelapult csigolyák
- elgörbült gerinc
- csípőtáji törés
- combnyaktörés
Ez az egészségi probléma elsősorban az ötven év feletti nőket érinti, de a férfiak körében is komoly mértékben növeli a csonttörések kockázatát. Mutatjuk, milyen szimptómákat idézhet elő az érintetteknél.