Emésztőenzim
Így hat az életkorunk az emésztésünkre
Az öregedés természetes velejárója, hogy nemcsak testünk, ezzel együtt pedig kinézetünk változik az idő múlásával, hanem szervezetünk működése is, ami hatással lehet későbbi életminőségünkre. Éppen ezért érdemes tudatosan figyelni a bennünk zajló élettani folyamatokat, hogy szükség esetén javíthassunk ezeken.
Tünetek, amelyek az emésztőenzim hiányára utalnak
Az emésztőenzimeknek nemcsak az emésztési folyamatokban van kulcsszerepük, de a szervezetben lezajló számos kémiai reakció is elképzelhetetlen lenne nélkülük. Mutatjuk, hogy milyen tünetek jelezhetik, ha hiányt szenvedünk belőlük, és hogyan pótolhatóak.
Így teszi tönkre a szervezetet a stressz
Néha mindenki átél stresszesebb időszakokat, és ilyenkor sokan azt tapasztalják, hogy látványosan nő vagy csökken az étvágyuk, de akár teltségérzet, puffadás vagy gyomorgörcs is jelentkezhet. Már ezek az átmeneti panaszok is kellemetlenek, a tartós és szünet nélküli feszültség azonban sokkal komolyabb problémákat is okozhat.
Tünetek, hogy baj van a zsíranyagcserénkkel
Egy igazán kiadós, nehéz étkezés sokak emésztésén kifoghat. Ha azonban a zsírosabb fogások mértékletesen fogyasztva is rendszeresen gondot okoznak, úgy elképzelhető, hogy valamilyen komolyabb egészségügyi probléma áll a háttérben. Lássuk, milyen jelekre érdemes odafigyelni.
A gyakori puffadás lehetséges okai
Fájdalmasan feszülő has, fokozott gázképződés: ezek a kellemetlen tünetek a legtöbb ember számára ismerősek, ugyanis a puffadás egyre gyakoribb probléma. Bár súlyos betegségek is okozhatják, a leggyakrabban rossz étkezési és életmódbeli szokások állnak mögötte.
Gyógyszerkereső
Olvasd el aktuális cikkeinket!
ALS: az első jel lehet, ha összetöröd a poharakat a mosogatóban
Karsai Dániel tragikus érintettsége miatt került a köztudatba az ALS-nek is hívott amiotrófiás laterálszklerózis. A visszafordíthatatlan leépüléssel járó, szörnyű betegség tulajdonképpen bármelyik életkorban kialakulhat, az alábbi tünetek figyelmeztethetnek rá.
Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.