
Májbetegségek
Betegségleírások





A Máj Világnapja: „Koccintani minden nap lehet valamire, de inkább enélkül ünnepeljünk!”
Az utóbbi években folyamatosan növekszik a májbetegek száma, ami egyre nagyobb népegészségügyi problémát jelent. Bár a kezelésük hatalmas fejlődésen ment keresztül, mégis évente kétmillió ember hal meg májbetegség következtében világszerte. Megfelelő életmóddal ezeknek a haláleseteknek a legnagyobb részét ráadásul meg lehetett volna előzni.




Dolgok, melyek árthatnak a májunknak
A máj a test legnagyobb szerve, és a feladata is igen fontos és sokrétű. Szűri a vért, feldolgozza a tápanyagokat, segít legyőzni a fertőzéseket, fehérjét termel, például olyanokat, amelyek fontosak a véralvadáshoz. Ha megsérül, vagy heges lesz (cirózis), az leálláshoz, rákhoz vezethet, éppen ezért érdemes tisztában lenni azzal, mik azok a dolgok, amik a legtöbbet árthatnak a májunknak.

Gyógyszerkereső
Az északkeleti, keleti országrészben legfeljebb átmeneti felhősebb időszakok fordulhatnak elő, itt már csapadék sem valószínű, míg hazánk nyugati, délnyugati felén csak délután indul határozott csökkenésnek a felhőzet északkelet felől, és ezzel együtt ott is csökken a csapadékhajlam. Az északi, északkeleti szelet a keleti országrészben, valamint a Nyugat-Dunántúlon sokfelé kísérik erős, néhol viharos lökések, majd az esti óráktól veszít az erejéből a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 23 fok között valószínű, a tartósabban felhős nyugati tájakon lesz a hűvösebb, míg délen, délkeleten a melegebb idő. Késő este 9 és 15 fok között alakul a hőmérséklet. Ma sem pihenhet a frontérzékenyek szervezete.