Bár többféle vírusellenes szer is van, érdemes praktikus megoldást választani, és figyelni kell a mellékhatásokra is.
A herpeszvírus többféle megbetegedést okozhat
A fertőzés kezelésének célja, hogy lerövidítse a kórlefolyást, enyhítse a tünetek súlyosságát, esetlegesen megelőzze a szövődmények kialakulását, és csökkentse a kiújulások gyakoriságát. Jó, ha az alkalmazott megoldás enyhíti a fájdalmat és felgyorsítja a gyógyulást. Mindazonáltal egyetlen szer sem képes véglegesen száműzni a szervezetből a vírust.
Az első fertőződés a herpeszvírussal többnyire már gyermekkorban megtörténik. A későbbiekben akár rendszeresen is visszatérő vagy úgynevezett szekunder herpesz esetén általában a helyi kezelés elegendő, ezzel a tünetek és a bőrgyulladás is jól orvosolható. Még a hólyagok megjelenése előtt, amikor égő vagy viszkető érzés jelzi a kiújulást, érdemes aciklovir hatóanyag-tartalmú krémet vagy gyógyszeres rudat használni, amely ebben a fázisban alkalmazva meggyorsítja a gyógyulást.
Számos patikában kaphatóak herpeszre való tapaszok, ezek kevésbé diszkrét megoldások, amelyek leginkább hidrokolloidot tartalmaznak, amely főként a gyógyulás folyamatát segíti elő, mivel nedvesen tartja a sebet. Napjainkban az aciklovir (ACV) az egyik leggyakrabban alkalmazott vírusellenes gyógyszer, ez itthon is engedélyezett, és helyi kezelésre (krém, illetve gyógyszeres rúd formájában) vény nélkül kapható. Maga a hatóanyag nemcsak a herpesz simplex vírus 1 és 2, hanem más, a herpeszcsaládba tartozó vírusok ellen is hatékony, de a súlyosabb fertőzésekre és a szövődmények kezelésére használt tabletták receptkötelesek.
A természetes vírusellenes, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, bakteriális utófertőzést gátló, sebgyógyítást elősegítő anyagok is jótékony hatással lehetnek a szervezet öngyógyító folyamataira, ilyen az omega-3 zsírsav, a citromfű, a kamillavirágzat, az aranyvesszőfű, a tüdőfű, a vérehulló fecskefű, a kakukkfű, a cinkszulfát, a propolisz, a flavonoid, a C-vitamin.