A viszkető, fájdalmas, hólyagos duzzanatok könnyen megkeseríthetik az érintettek mindennapjait, különösen, ha gyakran visszatérő problémát jelentenek. A bosszantó - ám az esetek többségében ártalmatlan - bőrtünetekért egy vírusfertőzés tehető felelőssé. A herpesz szimplex vírus 1-es típusa (HSV-1) a herpeszvírusok családjába tartozik, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint Európában a nők 69 és a férfiak 61 százaléka hordozza az 50 év alatti korosztályból. Talán meglepő lehet ez a magas arány, fontos azonban megemlíteni, hogy a fertőzés többnyire tünetmentesen lappang a szervezetben.
Így zajlik le az ajakherpesz
Ha valaki egyszer elkapta a herpeszt, élete végéig hordozó marad . A vírus idegsejtekben tartózkodva várja, hogy a körülmények megfelelővé váljanak, azaz hogy csökkenjen a szervezet ellenanyag-termelése. Amint ez bekövetkezik, illetve külső vagy belső hatásokra néhány idegsejt szétesik, a kiszabaduló vírusok az idegpálya mentén visszajutnak a bőrfelszínre. Először az érzőidegekben alakul ki gyulladás, ami miatt égő fájdalom és viszketés jelentkezik, majd fellép a bőrgyulladás, amelynek jellemző tünete a fájdalmas bőrpír és duzzanat. A duzzanaton hólyagok keletkeznek, hogy aztán pár nap után felszakadva fokozatosan begyógyuló fekélyes sebet hagyjanak maguk után.
A folyamat rendszerint egy-másfél hét alatt lezajlik, de a fertőzés ettől még nem szűnik meg. Amint ismét kedvező helyzet áll elő, a vírus reaktiválódik, a betegség pedig újból fellángol. Mindehhez számos tényező hozzájárulhat, így például a stressz, a kimerültség vagy egy náthás megbetegedés, ami átmenetileg legyengíti az immunrendszert. Bár helyes életmóddal sokat tehetünk a kellemetlen tünetek megelőzéséért, időnként így is előfordulhat, hogy visszaesünk. Ilyenkor érdemes már a bevezető tünetek fellépésekor elkezdeni a kezelést, amely egyrészt a tünetek enyhítésére, másrészt a kórokozó szaporodásának gátlására szolgál.
Hatóanyagok a herpesz kezelésére
Az érzőidegek gyulladása következtében fellépő fájdalom hatékonyan enyhíthető gyulladáscsökkentő, érzéstelenítő hatóanyagokkal, illetve azokat alkalmazó, vény nélkül megvásárolható krémekkel. E vegyületek között említhető például a hidrokortizon és a lidokain. Ezzel egyidejűleg javasolt olyan készítményeket is bevetni, amelyek kifejezetten a vírusok ellen hatnak. E körbe tartozik az aciklovir, a valaciklovir és a penciklovir. Súlyos esetekben - orvosi javaslatra - felmerülhet e hatóanyagok szájon át történő alkalmazása, de a legtöbb érintettnél recept nélkül kapható herpeszkrémekkel is elérhető a kívánt hatás.
A felsoroltak közül az immár közel négy évtizede használt aciklovir alkalmazása a legelterjedtebb. Ez egy antivirális szer, amely a kórokozó DNS-replikációját gátolja. De mit jelent ez a gyakorlatban?
Nos, a HSV 1-es típusa - mint minden vírus - valójában nem egy élőlény. Nem mutat életjelenségeket: önmagában nem tud mozogni, nincs anyagcseréje, valamint nem is szaporodik. Egy rendkívül apró DNS-darabkaként kell elképzelni, amit kívülről egy védőburok és néhány fehérje vesz csupán körbe. Ahhoz, hogy a vírus másolatokat tudjon magáról készíteni, be kell jutnia az emberi sejtekbe, ahol "kicsomagolhatja" genetikai anyagát. Az így átprogramozott sejtek ezután a vírus egyes összetevőit kezdik el termelni, amelyekből végül összeáll az eredeti kórokozó számos replikája. Mindez a fertőzött sejt elpusztulásával jár, de közben 50-100 újabb herpeszvírus képződik, amik további sejteket támadhatnak meg. Az aciklovir ennek a másolási folyamatnak szab gátat.
Az első tünetek fellépése után a lehető leghamarabb elkezdve a kezelést megelőzhető a hólyagok kialakulása az ajkakon, illetve felgyorsítható a gyógyulási folyamat. Bár a vírusokat teljesen nem lehet eltüntetni a szervezetből, az ajakherpesz fellángolásai jól kontrollálhatók, a kellemetlen és esztétikailag is zavaró tünetek hamar leküzdhetők. Fontos ugyanakkor, hogy legyen szó akár egy pusziról vagy közös pohárhasználatról, a betegség aktív szakaszaiban lehetőleg kerüljük a közvetlen kontaktust másokkal, nehogy átadjuk nekik a fertőzést!