A herpesz az egyik legelterjedtebb vírus a világon, amely vélhetően az emberiséggel egyidős. A herpeszvírusnak különböző típusai léteznek, amelyek igen sokféle betegséget okozhatnak a szervezetben. Az ajakherpeszt többnyire a Herpes simplex I. (HSV-1) elnevezésű vírus okozza. A herpeszvírusok különlegessége, hogy szervezetünk véglegesen nem képes megsemmisíteni.
Akiket rendszeresen súlyt
Hogy megértsük, miért van, hogy egyeseknél életük során rendszeresen visszatérnek a nem kívánt hólyagocskák, tudnunk kell, hogy az ajakherpesznek van egy elsődleges (primer) és egy másodlagos (visszatérő vagy szekunder) típusa. Az elsődleges herpeszfertőzés a legtöbb embernél észrevétlenül lezajlik már gyerekkorában. A lakosság többsége felnőttkorára átesik a primer fertőzésen. A másodlagos fertőzés pedig később, a vírusok újbóli aktiválódásával jön létre és okoz kellemetlen tüneteket. Az elsődleges fertőzést követően a herpeszvírus visszahúzódik az idegdúcokba, ahol inaktív állapotban élethosszig fenn is marad.
Bár szervezetünk védekezik a herpesz ellen, ha immunrendszerünk nem elég erős, a vírusnak esélye van időről időre kiújulni, aktiválódni, és fertőző hólyagocskák formájában megkeseríteni az életünket. Az ajakherpesz általában akkor jelenik meg, amikor immunrendszerünket különböző fizikai vagy lelki hatások gyengítik. A túl intenzív sportolás, a megfázás vagy a negatív érzelmek, de akár a túl erős UV-sugárzás hatására is előjöhet. Sőt olyan élelmiszerek is vannak, amelyek kiválthatják az aktiválódását: ilyen például a sokaknál allergiát okozó eper.
Akik szerencsésebbek
Akiknek erős az immunrendszere, vagy megfelelően támogatják a működését, nem igazán kell a kellemetlen hólyagok miatt aggódniuk, mert kicsi az esélye a kiújulásnak. A herpesz ellen tehát az egészséges életmód és a stressz - lehetőségekhez képest - elkerülése a legjobb gyógymód.