Ahogyan az immunrendszerünket is legalább százféle résztvevő alkotja - a bőrtől a májig, a belektől a vérig mindenhol vannak a szervezetünk védelméért felelős, különböző funkciójú sejtek -, úgy lehetnek nagyon változatosak ezen védőbástya meggyengülésének tünetei. Vannak olyan jelek, melyeket szinte mindenki ismer, vagy legalábbis sejti, hogy az immunrendszere gyengült le, de akadnak olyanok is, melyekre nem gyanakodnánk, pedig kellene. Ebben a cikkben 10+1 tünetet és okot gyűjtöttünk össze, melyekre érdemes figyelni.
Állandóan betegeskedünk
Mindegy, hogy épp milyen vírus üti fel a fejét, az biztos, hogy elkapjuk. Állandóan tüsszögünk, köhögünk, folyik az orrunk, s épp csak kijövünk az egyik náthából, máris kezdődik a másik. Ez bizony az immunrendszer legyengülésének legismertebb jele, amire már csak azért is figyelni kell, mert mindez melegágya a tüdőgyulladás, a hörghurut kialakulásának. S, hogy mennyi az a megbetegedésszám, aminél kezdjünk gyanakodni? A szakemberek szerint, egy szezonon belül felnőtteknél 2-4, gyerekeknél legfeljebb 6-8 tekinthető még normálisnak, afelett érdemes a védekező rendszerünk gyengeségére gyanakodni.
Folyton kiújuló herpesz
Egy másik, igen feltűnő szimptóma, ha állandóan herpesszel küzdünk. Ilyenkor bizony nem az ajakherpeszt okozó HSV-1 makacs fajtája van jelen, hanem a szervezet védekezőképessége csökkent. Érdemes odafigyelni a megfelelő táplálkozásra, vitaminbevitelre, alvásra és testmozgásra. No, és nem utolsó sorban hatékony krémmel, tapasszal kezelni a herpeszt, hogy ne legyen esélye elterjedni, vagy súlyosbodni.
Gombás és egyéb fertőzések
Normál esetben szervezetünk könnyen legyőzi a bakteriális, gombás fertőzéseket, ha azonban azt tapasztaljuk, hogy folyton kiújulnak a bosszantó tünetek, esetleg nehezen gyógyulnak, akkor is gyanakodhatunk a nem megfelelően funkcionáló immunrendszerre.
Túlsúly
A felesleges kilóktól hosszútávon metabolikus zavar alakulhat ki, ami hormonváltozást eredményezhet, az viszont gyengíti a tápanyag-felszívódást, ráadásul akár emésztőszervi (gyomor, bél) gyulladásokhoz is vezethet, így még jobban legyengíti a szervezetünket, ezáltal még fogékonyabbá válunk a fertőzésekre.
Vérszegénység
A vérszegénység hátterében általában vas és/vagy B-12 vitamin hiánya áll, aminek az oka lehet az egyoldalú táplálkozás, de a tápanyagok rossz felszívódása is. Utóbbi hátterében akár a túlsúly miatt kialakult szövődmények is állhatnak.
Hajhullás, töredező, foltos körmök
Akár együtt, akár külön-külön jelentkeznek ezek a tünetek, kezdhetünk vitaminhiányra gondolni, ami a fent leírt módon kialakulhat a rossz táplálékfelszívódás miatt, s egyúttal jelzi is számunkra, hogy valami hibádzik az immunrendszerünk harmóniájában.
Fáradékonyság
Ha úgy érezzük, hogy már reggel sincs erőnk kikelni az ágyból, kezdjünk gyanakodni. Az ugyan normális, hogy évszakváltáskor 1-2 hétig fáradékonyabbá válunk, azonban ha ez tartós marad, akkor ott a legyengült immunrendszerre kell gondolni.
Álmatlanság
A fáradékonyság mellett az álmatlanság éppúgy jel lehet, amit akár a dehidratáltság is okozhat, ez szintén hatással van szervezetünk védekező rendszerére, hiszen, ha a testünkben nincs elég folyadék, akkor sokkal nehezebben tud megszabadulni a toxinoktól és baktériumoktól, ezáltal immunsejtjeink még nagyobb kapacitását köti le a védekezés, s így felborul az egyensúly.
Édesség utáni vágy
Hisszük vagy sem, ha hirtelen égető vágyat érzünk egy tábla csoki vagy egy zacskó chips után, az is egy ördögi - immunrendszert gyengítő - kör része. Az extra cukor (napi 100g vagy afelett) ugyanis rossz hatással van a fehérvérsejtjeink védekező-válaszára, s mivel az gyengül, így hosszútávon könnyebben kialakulhatnak gyulladások, vagy kaphatunk el fertőzéseket.
Emésztési problémák, étvágytalanság, hasmenés
Az immunredszerünk fontos része az egészséges bélflóra , ha ez valamilyen okból sérült (például antibiotikum-kúra esetén) vagy nem megfelelően funkcionál, akkor kialakulhatnak emésztési és tápanyagfelvételi problémák, melyek tünetei között a hasmenés éppúgy szerepel, mint a vitaminhiány, melynek kézzel foghatóbb jeleiről e lista 4., és 5. pontjában írtunk.
Autoimmun betegségek
A szervezet védekező rendszerének két interaktív része van, a veleszületett és a későbbi életkorban kifejlődő, úgynevezett adaptív (alkalmazkodó) immunválaszoké. Utóbbinál fontos tényező, hogy a speciális sejtjeink képessé válnak megkülönböztetni a test saját sejtjeit az idegen behatolóktól. Amennyiben ez a funkció sérült, akkor alakulhatnak ki olyan akár súlyos autoimmun betegségek, mint a sclerosis multiplex vagy a lupus, ekkor a test önmagát támadja.