A herpeszvírus rendkívül elterjedt a világon, a WHO adatai szerint Európában a nők 69 és a férfiak 61 százaléka hordozza a HSV-1-et, azaz az ajakherpesz vírusát, amit a legtöbben még gyerek- vagy fiatal korukban kapnak el. A rendkívül magas átfertőzöttségi arány azonban nem jelenti azt, hogy mindenkinél ki is alakul a herpesz. Sokaknál a vírus inapparens marad, azaz nem jelentkeznek a tünetei. De ettől függetlenül, aki egyszer megfertőződött, az egész élete során hordozni fogja a vírust. Ez az oka annak, hogy az ajakherpesz időről időre kiújulhat.
Miért nem tudunk tőle megszabadulni?
Az első fertőzést követően a herpesz vírus elbújik oda, ahova az immunrendszer keze már nem érhet el: az idegdúcoknál húzódnak meg, és az idegpályák mentén kezd vándorolni. A vírus képes akár évekig is megbújni anélkül, hogy tüneteket okozna . Aztán egyszer csak, ha bizonyos tényezők hatására az immunrendszer meggyengül, a herpesz megjelenhet és újból panaszokat okozhat. Ez a körforgás ismétlődik aztán úja meg újra, ezért nem tudunk tőle végleg megszabadulni.
Milyen tényezők hatására újulhat ki?
A herpesz jellemzően akkor újul ki, amikor immunrendszerünk valamilyen okból meggyengül. De megjelenését előidézheti akár egy fogászati kezelés során szerzett sérülés, a kimerültség, a menstruáció vagy például a napégés. Sőt akár a túl sok stressz vagy az állandó szorongás hatására is előbújhat.
A hólyagok megjelenését rövid ideig tartó viszkető, bizsergő, égő érzés előzi meg, ebben a stádiumban a duzzanat még nem jelentkezik. Ezután jelennek meg az apró hólyagocskák, melyek először még sárgás-fehérek és idővel összefolynak, zavarossá válnak, végül felszakadnak és helyükön apró, fájdalmas fekélyek maradnak vissza. A herpeszt egyébként hőemelkedés, mérsékelt láz vagy a nyaki nyirokcsomók megnagyobbodása kísérheti.
Megelőzhetők a tünetek?
Ha immunrendszerünk erős, akkor kisebb az esélye a herpesz kiújulásának. Amit tehát tehetünk, hogy egészséges életmódot élünk, azaz egészségesen étkezünk és rendszeresen mozgunk. De arra is érdemes odafigyelni, hogy nyáron az ajkainkat és a szánk környéki részét is kenjük be napvédővel.
Hogyan gyorsíthatjuk fel a gyógyulást?
Az ajakherpesz nyom nélkül és spontán is meggyógyul, de egy kis rásegítéssel mi magunk is gyorsíthatunk ezen a folyamaton. A legtöbbször elegendő lehet helyileg ható vírus ellenes krémekkel kezelni a hólyagokat, ezek ugyanis csökkentik a húzódást, felgyorsítják a seb gyógyulását. Súlyosabb esetben szájon át szedhető antivirális gyógyszert is javasolhat az orvosunk.