A herpesz simplex vírus okozta megbetegedés az ajkak és az orr nyálkahártyáján apró hólyagok formájában jelenik meg. A hólyagok pár nap elteltével kifakadnak és pörkösödéssel gyógyulnak. A vírus a tünetmentes, lappangási időszakban is fertőzhet, így nem véletlen, hogy hazánkban milliókat érint ez a kellemetlen és sokszor fájdalmas betegség. Ha egyszer már bekerültünk a fertőzöttek klubjába, többé nem menekülhetünk: a vírus az idegsejteinkben lappangva egy életen át elkísér.
Előzzük be a vírust
Az immunrendszert a különböző multivitaminok és a magas C-vitamintartalmú roboráló (erősítő) szerek gyorsan észhez térítik. A tabletták mellett a természetesen előforduló társaikat is bátran kipróbálhatjuk: a méhpempő , a grépfrútmagolaj is megállják a helyüket a vírus legyőzésében. Sőt, ezeket a már kialakult hólyagokra is kenhetjük, hiszen mindkét szer kitűnő vírusölő tulajdonsággal rendelkezik. A vírus, bizonyos körülmények között könnyebben aktivizálódik: az immunrendszer legyengülése, a sok stressz, a kevés alvás és mozgás, és bizonyos ételek, mind a herpesz belobbanását okozhatják.
Arginin, a herpesz barátja
A vírus kutatása során, a tudósok megfigyelték, hogy azok az élelmiszerek, amelyek arginint tartalmaznak (a fehérjék felépítéséhez nélkülözhetetlen aminosav) elősegítik a betegség kialakulását, így a csokoládé, a diófélék, a hántolatlan gabonafélék , a zselatin, a szójabab. Ezek fogyasztását jobb, ha a tünetek megjelenésekor felfüggesztjük.
Lizin, a mi barátunk
Jó hír, hogy az arginint egy másik aminosav, a lizin, hatástalanítja. Ha olyan élelmiszereket helyezünk előtérbe, amelyek lizintartalma magas, már sokat teszünk azért, hogy ne legyen fölényben a herpeszt hozó arginin. Lássuk, melyek ezek a csodaétkek: a csirkehús, a tejtermékek, különösen a túró és a natúr joghurt büszkélkedhet magas lizintartalommal.
Egyéb segítő ételek a konyhából
Bioboltban vagy piacon juthatunk édesgyökérhez, amit - miután megtisztítottunk -, reszeljük le és 10 percre nyomjuk a kezelni kívánt felületre. A citromfű is hatékony vírusölő gyógynövényünk, így ezt is bátran kipróbálhatjuk: készítsünk belőle teafőzetet és egy vattapamacs segítségével vigyük fel a herpeszre.
Csodakoktél
Ahogy már említettük, a herpesz elleni küzdelemben az egyik legfontosabb lépés az immunerősítés. Így ősz derekán még éppen találhatunk a piacon fehér- és vörös szőlőt és áfonyát . A gyümölcsöket dobjuk a centrifugába, vagy botmixerrel pépesítsük. Ha nem ereszt elég levet, akkor egy kis citromlével pótoljuk. A szőlőben a vírusölő tannin, az áfonyában a nagy mennyiségű polifenolok azok a vegyületek, melyek blokkolják a vírus belobbanását.