1. Tisztázza, mi a betegsége! A pontos diagnózis a részletes kórelőzményen és az allergológiai szakvizsgálaton alapszik, ezért forduljon mielőbb allergológus szakorvoshoz. Ezt megteheti a tünetek jelentkezése előtt is.
2. A tüneteit kiváltó allergén ismeretében már idén, de legkésőbb a következő évben időben, a szezon előtt 2-4 héttel kezdje el a megelőző kezelést.
3. Figyelje a pollenjelentéseket és az önt érintő pollen szezonjában a lehető legkevesebbet tartózkodjon a szabadban. Parlagfű-allergia esetén ne legyenek illúziói. Ha van rá lehetősége, a legnagyobb pollenterhelés idejére menjen a tengerpartra vagy a hegyekbe. (A Balaton partja a parlagfűvel leginkább fertőzött területek közé tartozik!)
4. Pollenszezonban lehetőleg ne biciklizzen, ha mégis, akkor viseljen pollenszűrős szájmaszkot és napszemüveget.
5. A pollenallergiás hölgyeknek érdemes komolyan megfontolni a rövid, könnyen mosható hajviseletet. Szabadban tartózkodás után az esti hajmosással csökkenthetők az éjszakai allergiás tünetek.
6. A lakásban tartózkodás jó ötletnek tűnhet, de vigyázzunk, mert a vágott virággal, egyes zöldségekkel, gyümölcsökkel, az udvarról bejövő kutyával-macskával találkozva nem várt mennyiségű pollennel kerülhetünk kapcsolatba.
7. A szellőztetés időpontját tervezze meg előre. Csak hajnalban szellőztessen, amikor a legkisebb a levegő pollenkoncentrációja.
8. Bizonyos pollen-allergének és egyes ételféleségek meglepő keresztreakciókat adhatnak. A parlagfű-allergia esetén allergiás tünetek alakulhatnak ki dinnye és banán, feketeüröm-allergia esetén a zeller, a nyírfapollen-allergiások körében az alma, a cseresznye, a mogyoró és az őszibarack fogyasztásakor. Ha érintett, akkor kerülje ezeket az ételeket.
9. A szakorvosok örülnek annak, ha a patikában vény nélkül kapható készítményekkel sikeresen tudja kezelni az allergiás nátháját. Azonban ha napokon át tartó orrdugulása van, akkor célszerű mielőbb orvoshoz fordulnia, mert ilyen esetben nagy az alsó légúti szövődmények kockázata, és mert orvosa célzottabb kezelést írhat fel önnek.
10. Éjszakai köhögés, nehézlégzés, sípoló légzés esetén haladéktalanul forduljon orvoshoz.