Megeshet, hogy valaki allergiával és asztmával is küzd: ez az allergiás asztma, vagy allergiás reakció által okozott asztma.
Allergiás reakció akkor alakul ki, amikor az immunrendszer antitesteknek nevezett fehérjéi tévesen egy ártalmatlan anyagot, például a virágport, betolakodóként azonosítják. Hogy megvédjék a szervezetet ettől, az antitestek az allergénhez kötődnek. Az immunrendszer vegyi anyagokat szabadít fel, amelyek allergiás tünetekhez vezetnek. Egyeseknél ekkor a légutak is megduzzadnak, ami pedig asztmás panaszokat, légzési nehézséget okozhat - olvasható a Mayo Clinic oldalán. Tehát ha az allergiaszezonban légzési nehézségekkel is küzdünk, akkor valószínűleg érintettek vagyunk.
Ahogy a Cleveland Clinic írja, az allergiás asztma tünetei általában ugyanazok, mint a "sima" asztma esetében:
- légszomj,
- köhögés, főleg éjszaka,
- zihálás (sípoló hanggal jár a levegővétel),
- mellkasi nyomás érzése,
- orrfolyás,
- orrdugulás,
- viszkető és könnyező szemek,
- kiütések.
Az allergiás asztma tüneteit is allergének váltják ki, amik többek között az alábbiak lehetnek:
- állatok,
- pollenek,
- penész,
- poratkák.
Ritkán, de ételek is okozhatnak allergiás asztmát.
Nem gyógyítható, de kezelhető
Az allergiás asztmát nem lehet gyógyítani, de megfelelő odafigyeléssel és kezeléssel elkerülhetők a tünetek. A legfontosabb feladat, hogy kerüljük azokat az allergéneket, amelyek kiváltják az allergiás reakciót. Ennek részeként fontos lehet az otthonunk rendszeres szellőztetése és takarítása (portörlés, felmosás, ágynemű mosása magas hőfokon). A pollenszezonban érdemes lehet szemüvegben és maszkban kimenni az utcára, illetve ha valamilyen állat okoz problémákat, akkor lehetőleg ne menjünk a közelében.
Ezen kívül gyógyszeres kezelésre is szükség lehet, például antihisztaminra (az enyhe vagy közepes erősségű allergiás tünetek enyhítésére), kortikoszteroidokra (segíthetnek megelőzni az allergia okozta asztmás tüneteket azáltal, hogy csökkentik a légutak gyulladását). Az inhalátorok gyorsan képesek megnyitni a légutakat, ezzel segítve a légzést. A leukotrién-módosítók olyan gyógyszerek, amelyek az allergiát és az asztmát egyaránt kezelik. Immunterápia révén is csökkenthetik az immunrendszer reakcióját az allergénre. Ennek során az allergénből rendszeresen injekciókat kap az érintett, hogy idővel kialakuljon a tolerancia a szervezetében.