Komoly szabályozások vonatkoznak arra, hogy az élelmiszerek címkéjén hogyan kell egyértelműen jelölni a leggyakoribb allergiát és intoleranciát okozó összetevőket, de ezek listáját megtalálhatjuk például az éttermek , cukrászdák étlapján is. Ez alapján jelenleg 14 allergén összetevő feltüntetése kötelező az élelmiszerek csomagolásán, lévén ezek okozzák az ételallergiás reakciók több mint 90 százalékát világszerte: glutén, rákfélék, tojás, hal, földimogyoró, szójabab, tej, diófélék, zeller, mustár, szezámmag, kén-dioxid, csillagfürt és puhatestűek . Az allergén összetevők listáját a WHO által működtetett Codex Alimentarius Bizottság állította össze több mint egy évtizede, ezért brit kutatók elérkezettnek látták az időt, hogy felülvizsgálják azt, a világ különböző régióiban mely ételekkel szemben alakul ki leggyakrabban életveszélyes allergiás reakció, azaz anafilaxia .
A MedScape orvosi portál cikkéből kiderül, hogy Paul Turner professzor, a londoni Imperial College Nemzet Szív és Tüdő Intézet munkatársa és csapata összesen 65, a témában készült tanulmányt tekintettek át, melyek részletesen ismertették 41 ország adatait arra vonatkozóan, hogy milyen élelmiszer fogyasztása után kerültek kórházba a betegek anafilaxiával. Ezek a világ hat nagy régióját fedték le, köztük Nyugat-Európát, Közép- és Kelet-Európát, Ázsiát, Afrikát, a Közel-Keletet és Amerikát. A tanulmányok adatai regionális különbségeket tártak fel abban, hogy mely élelmiszerek okoztak a leggyakrabban életveszélyes allergiás reakciót.
Vezet a mogyoró, a tej és a rák
A kutatók megállapították, hogy a tehéntej, a kagyló- és rákfélék, valamint a földimogyoró és a diófélék világszerte vezető okai az anafilaxia kialakulásának. A földimogyoró és a diófélék például igen gyakori okai az anafilaxiának az európai, észak-amerikai és a csendes-óceáni térségekben, miközben Ázsiában kevésbé okoznak problémát ezek az élelmiszerek, szemben a búzafélékben előforduló gluténnal , ami kiemelkedően gyakran okoz allergiás reakciót Kínában. Európában a földimogyorónál is nagyobb arányban vezet anafilaxiához a tehéntej és a rákfélék fogyasztása, míg Ázsiában a hal- és rákfélékkel szemben fennálló allergia gyakoribb. A tanulmány szerzői kiemelték, hogy az eredmények alapján a jelenleg érvényes szabályozások lefedik a leggyakoribb allergén összetevőket, vagyis a fogyasztók világszerte mindenhol teljes körűen tájékozódhatnak arról, hogy milyen potenciálisan allergiát okozó összetevőket tartalmazhatnak az élelmiszerek.
Mimi Tang, a Melbourne-i Egyetem munkatársa az eredményeket átnézve úgy nyilatkozott, megnyugtató, hogy a Codex bizottsága által előírt jelölések mindenhol lefedik a valós kockázati tényezőket. "Tudjuk, hogy az allergiát okozó élelmiszerek régiónként eltérőek lehetnek, Ázsiában gyakoribbak a rák- és halfélék okozta anafilaxia, míg az Egyesült Államokban a földimogyoró-allergia elterjedtebb. Érdekes ugyanakkor, hogy a szója egyetlen régióban sem szerepelt az anafilaxiás esetek fő kiváltó oka között - ez felvetheti a kérdést, hogy vajon továbbra is szerepelnie kell-e az allergének listájában" - nyilatkozott a külső szakértő, aki hozzátette, ezzel kapcsolatosan további vizsgálatok szükségesek.