Különösen igaz ez az ún. lokális, azaz helyileg ható szteroidok alkalmazásnál. Mert ugyan a szisztémás, legtöbbször tabletta, injekció formájában szedett szteroidok nagyobb mennyiségben valóban gátolják az immunrendszert, és az anyagcserét is befolyásolják, de ezek a hatások csak tartós, nagy adagokban történő alkalmazás esetén léphetnek föl. Abba pedig kevesen gondolunk bele, hogy a szteroidok gyulladáscsökkentő és immunszupresszív (immunitásunk túlfokozott, az allergénnel szembeni válaszreakcióját csökkentő hatása) sokszor életmentő, az allergiás rhinitis esetében a kellemetlen tüneteinkre lényeges enyhülést hozó tulajdonságok, különösen, ha makacs allergiás panaszokkal küzdünk.
Hiszen melyik allergiás ne ismerné azt a borzalmas időszakot, amikor alig kap levegőt, fáj a feje, nem tud koncentrálni napi teendőire, életminőségét jelentősen korlátozza folyamatosan duzzadt-gyulladt orrnyálkahártyája?
Ráadásul az allergiás tünetek a napszakok szerint rendszeresen erősödnek vagy enyhülnek: bizonyított, hogy éjjel, alvás közben a legkellemetlenebbek. Ez kialvatlansághoz vezethet, mely még inkább fokozza a napi teljesítmény romlását minden téren. Az egyik lehetőség, ha ilyenkor a náthára alkalmazandó, vény nélkül is megkapható érszűkítő hatású orrcseppekhez, orrspray-khez nyúlunk. Ezek hatékonyan és gyorsan oldják a váladékot, csökkentik az orrnyálkahártya duzzanatát, ezáltal átjárhatóvá teszik az orrüreget. A nyák azonban a fennálló gyulladás miatt folyamatosan termelődik, az ödéma gyorsan visszaáll, tehát az oki megoldás ennek megszüntetése.
Fontos tudni, hogy az orrnyálkahártya lohasztók használati útmutatójuk szerint is maximum csak 7 napig használhatók, azon túl akár ártalmasak is lehetnek, mert károsíthatják az orrnyálkahártyát: hozzászokást, az orrnyálkahártya idült gyulladását okozhatják, amelynek tünetei: egyre súlyosabb orrdugulás, mely valóságos orrcsepp függőséget okozhat, égő érzés, orrszárazság, orrvérzés, véres orrváladékozás, szaglásvesztés kíséretében.
Banális vírusos nátha esetén általában hét napos használattal úrrá leszünk panaszainkon, tehát használhatunk orrváladék oldására szolgáló orrcseppeket, de sajnos az allergiától nem szabadulunk meg ennyi idő alatt. Ezért ha valóban a szénanátha keseríti meg életünket, fogadjuk el, váltsuk ki, és ami a legfontosabb, előírás szerint alkalmazzuk is az orvos által felírt szteroidot tartalmazó orrspray-t.
Nem kell félnünk a hatóanyagtól, hiszen a mellékhatások -különösen a modernebb készítmények esetében- elenyészőek, révén, az orrnyálkahártyán a szteroidoknak csak igen kevés hányada szívódik fel, helyileg fejtik ki hatásukat, anélkül, hogy a szervezetet felesleges szteroid terhelésnek tennék ki. A mellékhatások kialakulásához ennél jóval nagyobb koncentrációjú bejutásra lenne szükség.
Cserébe bizalmunkért az úgynevezett nazális (orrban alkalmazott) szteroidok hosszú távon alkalmazhatók, megszüntetik az orrüregben a nyálkahártya gyulladását, azaz nemcsak az orrnyálkahártya duzzanatot, mint tünetet, de annak okát is kezelik, enyhítik az allergiás náthával előforduló orr- és szemtüneteket. Hosszú távon is alkalmazhatók, az alkoholmentes szteroid tartalmú orrspray-k jól tolerálhatóak, nem okoznak hozzászokást és a gyulladt, ödémás orrnyálkahártya épségét visszaállítják. Lényeges, hogy a hatásuk már órákon belül érezhető, de maximális hatásuk kialakulásához 2 hét is szükséges lehet. Egyes szerekről bizonyított, hogy alkalmazásukat 2-4 héttel a várható allergiaszezon előtt érdemes elkezdeni, ezáltal a szezon tünetei megelőzhetők, vagy jelentősen enyhébbek lehetnek. Gondoljunk tehát a tünetek megelőzésére már a szezon előtt!