Ha az allergiád miatt te vagy az az ember, akinek az étteremben tudnia kell minden étel összetevőit, akkor mindenképp fogadd meg a CNN tanácsait, mielőtt nyaralni indulnál! Az otthonodtól távol légy különösen óvatos, hiszen nem feltétlenül ismered az ételek összetevőit, és ezek kiderítését olykor nyelvi akadályok is nehezíthetik.
Az 5 legfontosabb teendő, mielőtt elindulsz
1. Mindig legyen nálad egy kártya, amelyen szerepel, hogy mire vagy allergiás, az orvosod neve és telefonszáma, valamint egy feljegyzés arról, hogy vészhelyzet esetére EpiPen injekciót tartasz magadnál, és azt hogyan kell beadni. Ezt a kártyát az éttermekben mutasd be a szakácsnak, illetve említsd meg neki a keresztszennyeződés lehetőségét is, vagyis hogy mennyire veszélyes lehet, ha az ételed allergénnel érintkezik. Ha pedig olyan étterembe vagy partira mész, ahol nagy lesz a nyüzsgés, és senki sem fog odafigyelni az ételallergiádra, akkor az indulás előtti napon telefonálj oda, és beszéljétek át, milyen óvintézkedéseket kell tenniük az érdekedben.
2. Fordítsd le az allergiáidat az adott ország nyelvére! Vannak olyan online szolgáltatások, amelyek nyomtatott kártyákat kínálnak, ezek bármilyen nyelven elmagyarázzák az allergiákat. Ha pedig ismersz helyi lakost, akivel még jóban is vagy, költsd el vele a vacsorádat! Ő ugyanis magabiztosabban tud közvetíteni közted és a szakács között.
3. Vigyél magaddal tartalék gyógyszereket! Az epinefrin jelenti az egyetlen védelmet az anafilaxia ellen, amely egy életveszélyes reakció. Arról is győződj meg, hogy ezt a kézipoggyászba tetted, és nem a repülő csomagterébe feladott bőröndbe. Jó, ha van nálad erről egy orvosi igazolás is, ha netán a reptéri vámvizsgálaton kérdőre vonnának miatta.
4. Előre nézz utána, hogy az adott célponton baj esetén hol, melyik kórházban kaphatsz segítséget! Fontos tudni, hogy melyik kórházak tudják kezelni az anafilaxiás reakciót azokban a városokban, ahová külföldön látogatsz.
5. Készülj saját rágcsálnivalóval is! Abból baj nem lehet.