Allergiás reakcióról akkor beszélhetünk, amikor a szervezet immunrendszere tévesen túlműködik egy egyébként ártalmatlan anyag hatására. Igen gyakori például az ételallergia, amely piros, viszkető kiütésekben, lágyrészt – például szemhéjat, fülcimpát, ajkat vagy nyelvet – érintő duzzanatban, de akár nehézlégzésben és ájulásban is megnyilvánulhat. Mutatjuk, mit kell tenni ilyen helyzetben.
Kalciumot semmiképpen!
Ahogy a Magyar Gyermekmentő Alapítvány videójában elhangzik, az allergiás panaszokra antihisztamin adható. A kalcium azonban semmit sem ér a tünetek ellen, sőt: akár még súlyosbíthatja is a beteg állapotát, jelentősen csökkentheti ugyanis a vérnyomást.
Mutatjuk, mit tegyél a kalcium adása helyett:
- Ellenőrizd, a gyermek nem fullad-e!
- Kérdezd meg, hogy szédül-e!
- Nézd meg, látsz-e rajta lágyrészduzzanatot!
- Ha bármelyik itt felsorol panaszt produkálja, hívj mentőt!
- Ismert súlyos allergiás beteg önadagoló tollát az előírás szerint, vagy a mentésirányító utasítására használd!
Egyéb hasznos tanácsok
A GyermekElsősegély nevű telefonos alkalmazásban a fentieken túl még az alábbiakat írják az allergiás reakció ellátásával kapcsolatban:
- Feltehetően allergia miatti nehézlégzés, illetve ájuldozás esetén használj önadagoló tollat, amennyiben elérhető! A szert a kar- vagy a combizomba adhatod. Fontos, hogy beadás után még 10 másodpercig hagyd az izomban a tűt!
- Ha a gyermek kiütéses, de egyébként teljesen jól van, nem kell mentőt hívnod.
- A torkában gombócot érző, rekedt, illetve fulladozó gyermeket ültesd, amíg oda nem ér a segítség!
- A szédülő, ájuldozó beteget fektesd le, lábát polcold fel!
- Méh- és darázscsípés esetén, ha a csípés helyén megjelenő bőrpír átmérője nem nagyobb 10 centiméternél, és a gyermek teljesen jól érzi magát, nem kell mentőt hívnod. Ha azonban a nyakát vagy szájüregét érte a csípés, tárcsázd a 112-t!
A halnak, a rizsnek és a tenger gyümölcseinek is igen magas lehet a szervesarzén-tartalma. Ez pedig különösen nagy kockázatot jelenthet a kisgyerekeknél.