„A felső légúti tünetekkel – orrdugulással, tüsszögéssel, orrfolyással és köhögéssel –, valamint a szem könnyezésével, duzzanatával és kivörösödésével járó allergiás rhinitis, vagy hétköznapi nevén: szénanátha, jelentősen befolyásolhatja a gyermekek életminőségét. A kellemetlen tünetek megzavarják az alvást, és ronthatnak az iskolai teljesítményen is” – ismertette dr. Moric Krisztina, az Allergia Központ allergológusa és klinikai immunológusa.
A szezonális rhinitis tünetei az év bizonyos időszakaiban, általában tavasszal és nyáron jelentkeznek, és főként a pollenek okozzák. Az egész éves allergiás rhinitis ezzel szemben egész évben fennálló tüneteket okoz, és olyan allergének váltják ki, amelyek folyamatosan jelen vannak a gyermek környezetében, például poratka vagy állatszőr.
A viszkető orr, a tüsszögés és a szemtünetek enyhítésére a szakértők antihisztaminkészítményeket szoktak felírni a betegnek, az orrdugulás és az orrfolyás mérsékléséhez pedig orrspray-k használatát javasolják. A szénanátha azonban köztudottan fokozza az allergiás asztma kialakulásának kockázatát, ezért érdemes más, tartósabb kezelési módokon is elgondolkodni.
Az allergénspecifikus immunterápia lényege
„Az immunterápia olyan tartós megoldást jelent az allergiás rhinitisszel küszködő gyermekek kezelésében, amivel hosszú évekre megszüntethetjük betegségük tünetei. A terápia során 3-5 év alatt fokozatosan szoktatjuk hozzá a szervezetet az allergénhez, így az megtanulja elviselni a betegségét kiváltó allergén jelenlétét. A kezelés további előnye, hogy képes megakadályozni az allergia súlyosbodását és az asztma kialakulását is” – hangsúlyozta Moric doktornő.
Ennek azért van óriási jelentősége, mert az atópiás (allergiára hajlamos) gyerekeknél az allergiák megjelenése a gyermekkor folyamán általában egy jellegzetes sorrendet követ. A nagyon száraz, ekcémás bőrű gyerekeknél nagy valószínűséggel jelentkezik ételallergia is, majd később szénanátha és az asztma alakul ki. Ezt a jelenséget hívják atópiás menetelésnek.
A korai immunterápia előnyei
Az Allergy című szaklapban megjelent tanulmány szerint azoknál a gyerekeknél, akik 5 éves korukban kezdik meg az allergiás rhinitis szublingvális (nyelv alatt alkalmazható) immunterápiáját, kisebb az allergiás asztma kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik csak később részesülnek terápiában.
A vizsgálatban 812 olyan gyermek vett részt, akiknél közepesen súlyos vagy súlyos allergiás rhinitist diagnosztizáltak. 305 gyermeknél 5 évesnél fiatalabb korában diagnosztizálták a betegséget, 253 gyermeknél 5 és 7 éves kor között, 254 gyermeknél pedig 7 évesnél idősebb korában derült fény az allergiás rhinitisre. Közülük 414-en csak tünetcsillapító gyógyszert használtak a diagnózist követő 3 évben, míg 398 gyermek a tünetek enyhítésére szolgáló gyógyszeres kezelés mellett szublingvális allergénspecifikus immunterápiában is részesült.
A vizsgálat kimutatta, hogy a szublingvális immunterápiát 5 éves korban elkezdő gyermekek 19 százalékánál alakult ki allergiás asztma a későbbiekben; ezzel szemben a 12 éves korukban immunterápiában részesülők 29 százalékuknál alakult ki a betegség. A modellezés alapján a kutatók azt is megjósolták, hogy az 5 éves korukban közepes vagy súlyos szénanáthával diagnosztizált gyermekek 27 százalékánál jelentkezik az asztma a következő évtizedben, ha nem részesültek allergénspecifikus terápiában.
A kutatás arra is fényt derített, hogy az életminőség javulása mellett a kezelési költségek is jelentősen visszaszoríthatók egy időben megkezdett immunterápiával. Összességében pedig az időben elkezdett immunterápiát hatékonyabbnak ítélte meg a kutatás az évről évre optimalizált tüneti gyógyszeres kezeléshez képest.
Az allergénspecifikus immunterápiát – szülői felügyelet mellett – akár egy nagyobbacska gyermek is képes elvégezni. A meghatározott allergénmennyiséget cseppek vagy tabletta formájában kell a nyelv alá juttatni, ahonnan az felszívódik; a procedúra pedig a gyermek otthonában elvégezhető” – ismertette dr. Moric Krisztina.