A szerelem és a stabil párkapcsolat pozitív irányba változtatja meg a személyiségüket. Különösen a neurózisra hajlamosak tünetei enyhülnek tőle – derült ki egy német kutatásból.
A jénai és a kasseli egyetem kutatói 245 párt, 18 és 30 év közöttieket vontak be, akiket kilenc hónapig követtek, és három mélyinterjút készítettek a pár mindkét tagjával külön-külön. Egy kérdőív segítségével felmérték a neurózisuk mértékét és azt is, mennyire elégedettek a kapcsolatukkal.
Emellett elképzelt, de mindennapi helyzeteket kellett értékelniük, illetve arról is kellett beszélniük, szerintük hogyan hatna ez a kapcsolatukra. "Ez a lépés azért volt fontos, mert a neurotikus emberek máshogy dolgozzák fel a külvilág történéseit, és mindenben a negatívumot látják, még a semleges szituációkban is" – mondta dr. Christine Finn, a kutatás vezető szerzője.
A kutatók azt találták, hogy a romantikus kapcsolat miatt a külvilág negatív szemlélése idővel csökken. Ennek oka egyrészt abban keresendő, hogy a pár tagjai támogatják egymást. Másrészt, a pozitív élmények és érzések, amelyek a kapcsolattal együtt járnak, közvetve megváltoztatják a személyiséget is. A kutatók szerint a neurózis mindenkiben megvan (természetesen különböző mértékben), és egy szerelmi kapcsolat segíthet a neurotikus személyiségűeknek, hogy kiegyensúlyozottabbak és boldogabbak legyenek.
"A neurózisra hajlamosak idegesek, bizonytalanok, könnyen ki lehet hozni őket a sodrukból. Alacsony az önértékelésük és gyakran elégedetlenek az életükkel, emiatt a depresszió is jobban érintheti őket. A szerelem ezeket az érzéseket írja felül" - mondta dr. Franz J. Neyer, a kutatás másik szerzője.
Természetesen mindenki máshogy reagál az élet eseményeire, de a rövidebb kapcsolatoknál kevesebb előnyös hatás figyelhető meg, mint a hosszabbaknál. Összességében a szerelmi kapcsolatoknak nagyon jó hatása van a személyiségünkre, és akár teljesen meg is változtathatják az élethez való hozzáállásunkat, állítják a kutatók.