Így kezelhetjük jól a parlagfű-allergiát

Ezeket a lépéseket tartsuk be, hogy eredményes legyen a parlagfű-allergia kezelése.

Magyarországon a leggyakoribb allergén a parlagfű, amely minden évben egyre több embernek okoz panaszokat. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, az Allergiaközpont főorvosa elmondta, milyen lehetőségeink vannak a tünetek kezelésére, mit használjunk parlagfű-allergia ellen.

Az első lépés, hogy felismerjük a tüneteket

A parlagfű augusztus közepétől október közepéig szórja a polleneket, de az időjárás függvényében a szezon kitolódhat. Az első tünetek akár július végén is jelentkezhetnek. 

Ha a parlagfűpollen a parlagfű-allergiás beteg nyálkahártyáján megtapad, hatására hisztamin szabadul fel a szervezetében. A hisztamin nyálkahártya-duzzanatot és fokozott váladékozást, viszketést okoz, emiatt jelentkeznek a parlagfű-allergia tünetei: tüsszögés, orrdugulás, orrfolyás, orr- és szemviszketés, könnyezés, viszkető érzés a torokban. Az allergia tünetei miatt ebben az időszakban jelentkezhet fáradtság, fejfájás, arcüregprobléma, álmatlanság és szaglászavar is, sőt a bőrön megtapadó pollenek az ekcémás tüneteket is fokozhatják.

A második lépés a kivizsgálás

A parlagfű-allergia kezelésével allergológus foglalkozik. Ha azt gyanítjuk, hogy tüneteinket parlagfű-allergia okozza, első lépésben jelentkezzünk kivizsgálásra. A konzultáció során az allergológus alaposan ki fog kérdezni a tüneteinkről: pontosan mit tapasztalunk, mikor jelentkeztek először, előfordult-e allergiás betegség a családban. Ezt allergiateszt követi, amely történhet vérvizsgálattal, illetve alkaros bőrpróbával, másnéven Prick-teszttel. Így lehet megtudni, hogy pontosan mi okozza az allergiás tüneteket. A vizsgálat eredményét a kezelőorvos összeveti a tüneteinkkel, és ez alapján a parlagfű-allergia ellen személyre szabott kezelési tervet állít össze.

allergia
Ezeket a lépéseket tartsuk be, hogy eredményes legyen a parlagfű-allergia kezelése. Fotó: Getty Images

Harmadik lépés a személyre szabott kezelés

Parlagfű-allergia ellen tüneti és tartós kezelés is létezik. A tüneti kezelést akkor kell elkezdeni, amikor a parlagfű pollenjei megjelennek a levegőben. Ehhez az aktuális pollenjelentést kell követni és időben konzultálni allergológussal, hogy addigra a szükséges gyógyszereink kéznél legyenek. A tüneti kezelést addig kell folytatni, amíg a parlagfűpollen jelen van a levegőben, illetve a tüneteink fennállnak. 

  • A tüneti kezelés része lehet antihisztaminos tabletta, orrspray és szemcsepp.  
  • Az orrnyálkahártya gyulladását, a duzzanat miatti orrdugulást és orrfolyást enyhíti, és tartósan, biztonságosan használható a szteroidos orrspray. 
  • Tartós megoldást jelent az immunterápia allergia ellen. A parlagfű-allergia ellen is hatásos kezelés nem pusztán a tüneteket, hanem az allergiát kiváltó okot, az immunrendszer kisiklott működését szünteti meg. A kezelés alatt a parlagfűallergén tisztított, higított kivonatát kell szedni tabletta vagy csepp formájában. A 3-5 éves kezelés alatt a szervezet így fokozatosan hozzászokik az allergénhez, és megtanulja tünetek jelentkezése nélkül is elviselni a jelenlétét. A kezelés hatása már az első évben érezhető lehet, fokozatosan lehet elhagyni a tüneti szereket.  

A negyedik lépés a kezelési terv követése

Akár tüneti szereket szedsz, akár allergén immunterápiát kezdesz, a kezelés parlagfű-allergia ellen akkor lesz hatásos, ha betartod a kezelőorvos által előírt kezelési tervet. Ahhoz, hogy a készítmények kifejthessék hatásukat, azokat megadott rendszerességgel és dózisban kell szedni. Az allergén immunterápiás készítményt reggelenként adott ideig kell a nyelv alatt tartani. Ha javulást észlelünk, ne hagyjuk abba a készítmények használatát anélkül, hogy orvosunkkal egyeztetnénk, mert a tüneteink ismét kiújulhatnak. Akkor is tegyünk így, ha nem érezzük kellően hatásosnak a terápiát. Ne emeljünk saját döntésünk alapján a gyógyszerek adagolásán, ne fújjunk többször az orrspray-ből. Ha kérdésünk van, akár távkonzultáció formájában is egyeztethetünk, nem feltétlenül szükséges személyesen megjelenni a rendelőben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.