Ilyenkor nagyon veszélyes egy törött lázmérő

Egy lázmérő könnyen eltörhet, de mekkora veszélyt jelent a benne lévő higany, és mit tegyünk, ha az érintkezik a bőrünkkel?

Ugyan a higanyos lázmérők forgalmazását 2009-ben betiltották, még mindig rengeteg magyar háztartásban van ilyen fémet tartalmazó mérőeszköz. A tiltás nem alaptalan, hiszen a higany rendkívül mérgező anyag, a hatásával kapcsolatban ugyanakkor számos tévhit él a köztudatban. Mit tegyünk, hogyha eltörik egy ilyen lázmérő, és esetleg a higany a bőrünkre, vagy a szemünkbe kerül? Az Index cikke összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat.

Mit tegyünk, ha higany kerül a bőrünkre?

A cikk szerint a fém rövid ideig ugyan, de akár puszta kézzel is megérinthető, mindenféle szövődmény nélkül. Mivel a higany nem tud a bőrünkön keresztül felszívódni, így az semmilyen káros hatással nem lesz ránk. Mégsem érdemes azt felelőtlenül használnunk, hiszen elég egy apró bőrsérülés, vágás a kézen ahhoz, hogy a higany a véráramba kerüljön, mely már komoly problémákat okozhat.

Még az sem okoz feltétlenül súlyos állapotot, hogyha valaki lenyelné a higanyt - hívja fel a figyelmet az EgészségvonalSértetlen gyomor- és bélrendszer esetén nem okoz mérgezést, sérült nyálkahártya vagy elhúzódó kontaktus – pl. a lázmérőkben lévő mennyiségnél nagyobb mennyiség lenyelése – azonban elősegíti a felszívódást, ami akár súlyos gyomor-bélrendszeri tüneteket, szájnyálkahártya-gyulladást, valamint mellkasi égő érzést is okozhat. Persze mondanunk sem kell, hogy semmiképpen sem javasolt lenyelni ezt a veszélyes anyagot.

lázmérő
A lázmérőben lévő higany feltakarítása nagy odafigyelést igényel. Fotó: Getty Images

A legnagyobb veszélyt az jelenti, ha a cseppek elválnak egymástól, akkor ugyanis sokkal könnyebben kezdenek el gőzzé alakulni, a belégzés pedig messze a legkönnyebb módja annak, hogy a higany a szervezetünkbe jusson és ott felhalmozódjon. Extrém magas koncentrációjú higanygőznek való kitettség esetén néhány órán belül jelentkeznek a tünetek. Ez jellemzően laborkörülmények között, nagyobb mennyiségű higany kiömlése esetén fordul elő. Ezek a tünetek az alábbiak lehetnek: 

  • köhögés;
  • láz, hidegrázás;
  • hányinger, hányás, hasmenés, hasi fájdalom;
  • álmatlanság;
  • fejfájás;
  • fémes íz érzése;
  • gyengeség;
  • mellkasi fájdalom, mellkasi nyomás;
  • remegés;
  • látászavarok.

A higanymérgezés hosszú távon idegrendszeri zavarok (memóriazavar, idegrendszeri labilitás, magatartászavar, görcsök), remegés, fogínygyulladás kialakulásához vezethet. Vesekárosodás is kialakulhat. A hosszú távú tünetek az expozíció mértékétől függően heteken belül, de sok év alatt is kialakulhatnak.

Így takarítsuk össze a kifolyt higanyt

Amennyiben a lázmérő eltört, ellenőrizzük, hogy nem fröccsent-e higany valakire, vagy valaki ruházatára, ha igen, óvatosan távolítsuk el az összes szennyezett ruházatot, beleértve a cipőt is. A bőrre került higanyt nedves papírtörlővel óvatosan töröljük le. A takarítást gumikesztyűben végezzük, miközben lehetőleg ne hajoljunk közel a kiömlött higanyhoz. Egy papírlap segítségével tereljük össze a higanycseppeket, vagy cseppentővel szedjük össze őket és öntsük egy széles szájú, fedeles tárolóedénybe, amit ezután szorosan zárjunk le. A nagyon apró cseppeket ragasztószalaggal szedjük fel, amit utána csomagoljunk papírtörlőbe, ezt rakjuk egy zárható műanyag zacskóba; alternatív megoldás lehet az összeszedésre az ecset végére felvitt borotvahab.

Eközben azonnal kezdjük meg a szellőztetést külső irányba, valamint kapcsoljunk ki minden olyan szellőztetést, amely a kiömlés helyéről a lakás más területeire áramoltathatja a levegőt, pl. légkondicionálókat, ventilátorokat. Érdemes a fűtést is lekapcsolni annak érdekében, hogy a párolgás mértéke csökkenjen. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Amennyiben az eltört lázmérőből kifolyt higany (jellemzően 500 mg) nagyobb részét sikerül megfelelő módon összetakarítani, a területen maradt higany nem valószínű, hogy a későbbiekben tüneteket fog okozni.

A higanyt szigorúan tilos a kommunális hulladékgyűjtőbe helyezni vagy a lefolyóba önteni. Egyes veszélyeshulladék-gyűjtő telepeken veszik át, melyről előzetesen érdeklődni lehet a közeli hulladékudvarokban, valamint a helyi hulladékkezelő szolgáltatónál írásban; a gyógyszertárak az összetört, illetve ép higanyos lázmérőket nem veszik át;

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nyugat, északnyugat felől változó vastagságú felhősávok sodródnak fölénk, de emellett is előfordulnak derültebb körzetek, elsősorban a Tiszántúlon. Csapadék nem várható. Az északkeleti, keleti vidékeken helyenként zúzmarás köd képződhet. A déli szél az ország déli és nyugati részén ismét erőre kap, hajnalban már több helyen is megélénkülhet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. A Dunántúlon már este, késő este beállhat a minimum. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra