Kinek tesz jót napi egy pohár bor?

Régóta tudjuk és napjainkban is egyre több kutatás igazolja a vörösbor mérsékelt fogyasztásának szív- és érrendszert védő hatását, ám kellemetlen tüneteket is okozhat. Lássuk, miért.

Vörösbor fogyasztásakor az allergiásoknak, pontosabban a hisztamin-intoleranciával élőknek kell óvatosnak lenniük.  A hisztamin az élő szervezetben jelen lévő természetes anyag, biológiailag aktív sejttermék, amely részben a szervezetben termelődik, részben pedig élelmiszerekkel kerül be. Bizonyos ételek is tartalmaznak hisztamint eltérő mennyiségben, így ezek fogyasztását követően is emelkedhet szervezetünkben a hisztamin szint mértéke - magyarázza dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa. Mindez problémát akkor jelent, ha a hisztamin lebontása nem történik meg megfelelően.

Megfulladni egy almától Beleharapott egy almába ám az első jóleső falat után különös égő érzés indult a szájától a torok felé? Ijesztő meglepetés! Mi ez? Kattintson!

Milyen tüneteket okoz a hisztamin-intolerancia?

A hisztamin lebontását a szervezetben a diamino-oxidáz (DAO) enzim végzi. A hisztamin-intoleranciás betegnél ez az enzim csökkent mennyiségben termelődik, ezért a hisztamin tartalmú ételek fogyasztását követően, már percekkel később kellemetlen tünetek jelentkezhetnek. A hisztamin hatásai szerteágazóak, több szervet érintenek, így a panaszok is igen változatosak lehetnek.

  • Emésztési problémák: hasmenés, hasfájdalom, puffadás, gyomorégés
  • Légúti panaszok: orrfolyás, tüsszögés, köhögés
  • Bőrtünetek: bőrviszketés, kiütés, bőrvörösség
  • Ödéma kialakulása
  • Fejfájás, migrén, szédülés, hányinger
  • Rohamokban jelentkező izzadás
  • Szívdobogás érzés, vérnyomás ingadozás
  • Menstruációs zavarok
A vörösbor egyeseknél allergiás tüneteket is okozhat
A vörösbor egyeseknél allergiás tüneteket is okozhat

Milyen ételeket érdemes kerülni?

1. A magas hisztamintartalom miatt nem javasolt az alábbi élelmiszerek fogyasztása:

  • belsőségek, füstölt hús, kolbász, sonka (különösen a szárított)
  • csirke
  • halkészítmények/halkonzervek, rák, kagyló, csiga, polip
  • érlelt sajtok: Camambert, Brie, Gruyere, Ceddar, Roquefort, hosszú érlelésű "kemény" sajtok- Parmezán (minél hosszabb az érlelési idő, annál magasabb a hisztamin tartalom)
  • ecet és ecettartalmú ételek (pl. mustár)
  • csokoládé, kakaó
  • savanyú káposzta, tartósított, fermentált zöldségek
  • spenót
  • sör, pezsgő
  • vörösbor (minél idősebb a bor, annál magasabb a hisztamintartalma)
  • paradicsom, ketchup
  • fermentált szója termékek, szójaszósz

2. A hisztamin lebontását gátló, illetve a hisztamin felszabadulást okozó élelmiszerek is kerülendők: ananász, papaya, avokádó, dió, nyers tojásfehérje, eper, paradicsom, hal és alkohol.

3. A nem friss, állott ételek fogyasztása, melyekben hisztamin termelő baktériumok elszaporodhatnak szintén nem ajánlott.

Hogyan vizsgálható és kezelhető?

A hisztamint lebontó DAO enzim szintje vérből meghatározható. A hiányzó enzim pótlására tabletta formájában van lehetőség. Ezt az étkezések előtt 1-2 órával érdemes bevenni, így megelőzhető a felsorolt panaszok kialakulása. Emellett természetesen a diétát is célszerű tartani.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fehérborral jobban jár?

Az alkoholos italok között első helyen a vörösbor áll, mely a legmagasabb hisztamintartalommal rendelkezik. A német Der Hautarzt folyóirat egy régebbi, 1993-as számában jelent meg egy kutatás, mely az egyes borfajták elfogyasztásának következtében fellépő, kellemetlen tünetek kialakulásának okát vizsgálta, külön figyelmet szentelve a hisztamin szerepének az egyes panaszok létrejöttében.

A kutatás során 52 fajta bor (vörös, fehér és pezsgő) és 17 féle sör hisztamin értékelését végezték el radioimmunoassay (RIA) módszerrel. Az igen érzékeny mérési módszer segítségével megállapították, hogy a hisztamin szint a vörös borok esetében a legmagasabb (60-3800 mikrogramm/liter). Ennél valamivel alacsonyabb a pezsgő hisztamintartalma (15-670). A sorban következő alkohol a sör (21-305), a legkevesebb hisztamint pedig a fehér bor tartalmazza (3-120).

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra