Bár a köznyelvben úgy szoktuk mondani, hogy valaki allergiás a kutya vagy a macska szőrére, ez a gyakorlatban nem pont így van. A PDSA és az Allergy & Asthman Centers összegyűjtötte a leggyakoribb tévedéseket az állatokkal és a hozzájuk köthető allergiákkal kapcsolatban.
Nem olyan súlyos, mint az ételallergia
Alaptalan az a feltételezés, hogy az allergiás "megúszhatja" pár kellemetlen tünettel a kisállattal való találkozást. Bár legtöbbször valóban "csak" köhögést, könnyezést, viszketést vált ki az érintkezés, akár légzési problémákat is okozhat, és azonnali orvosi beavatkozásra lehet szükség (főleg, ha valaki asztmával is küzd).
Nem a szőr a probléma
Sokan azt hiszik, hogy az állatok szőrére allergiásak, pedig a problémás fehérje a nyálban, a vizeletben és a hámsejtekben található meg. Ugyanakkor az állatok a szőrükön hordozhatják például a pollent és már allergéneket, így duplán is bajt okozhatnak.
Nincsenek hipoallergén kisállatok
Sajnos nincs olyan, hogy egyes kutyák vagy macskák senkiből sem váltanak ki allergiás reakciót. Ezt általában azért hiszik, mert nem mindenki allergiás mindegyik állatfajtára: előfordulhat, hogy mi jól elvagyunk kedvencünkkel az allergiánk ellenére, másnál viszont azonnal jelentkeznek a tünetek az állat közelében.
A szőrtelen állatok sem biztonságosak
A fenti okok miatt a kopasz állatok tartása sem ajánlott. Egyes kutatások szerint a szőrtelen macskák nyálában kevesebb az allergén, de ettől még ugyanúgy kiváltják az allergiás reakciót az arra érzékenyeknél.
Nem nőhető ki
Valóban van arra példa, hogy idővel elmúlik az allergia, de ez nem jelenti azt, hogy egész életünkre így is marad. Van, akinél évszaktól függően rosszabbodhatnak vagy enyhülhetnek az allergiás tünetek, vagy évek múltán újra jelentkeznek.
Bármikor kialakulhat
Korunkkal együtt immunrendszerünk is változik, és előfordulhat, hogy hirtelen allergiások leszünk a macskákra vagy a kutyákra. Az is lehet, hogy csak bizonyos fajták okoznak problémát.
Ha valaki allergiás a kutyákra, az allergiás a macskákra is, és fordítva
Sokan azt feltételezik, hogy ha például allergiásak a macskákra, akkor a kutyákra is azok lesznek, és fordítva. A valóságban mindegyik állatfajban más és más fehérjék vannak, ezért nem következtethető ki egyik allergia megléte a másik alapján.