Milyen csípéseket kerüljünk el?
Bár rengeteg olyan rovarféle van, amely kínzó betegségek hordozója és közvetítője lehet, s nem is kell messzire utaznunk, hogy ilyenekkel találkozzunk. Azt hihetnénk például, hogy a szúnyogok csak bosszantó jószágok, valójában akár halálos betegséggel is megfertőzhetnek, s veszélyességben a kullancsok sem maradnak el tőlük.
Ezért veszélyes a szúnyogcsípés
A szúnyog nem csak azért kellemetlen, mert akár egész éjszaka képes ébren tartani a zümmögésével, s mert rendkívül viszket a csípése, hanem mert annyi veszélyes betegséget terjeszt, mint talán egyetlen más lény sem a faunában. Habár Magyarországon a legtöbb moszkitó által terjesztett olyan súlyos betegségtől nem kell félni, mint a malária, a sárgaláz vagy a zika-fertőzés , néhány komoly kórt (például a nyugat-nílusi lázat) itthon is el lehet kapni. Tőlünk nem sokkal délre pedig - sok honfitársunk által kedvelt vakációs célországokban - a megbetegedés kockázata hatványozottan megnő. Azaz jobb az óvatosság, ha potenciális fertőzött területre készülünk
Óvakodjunk a kullancsoktól!
A kullancs viszont sokfelé megtalálható hazánkban is. A kis vérszívó súlyos betegségeket terjeszt, közülük kiemelkedik a Lyme-kór, amely kezeletlenül idegrendszeri és keringési problémákat okozhat. Ezért ha olyan területre megyünk, ahol kullancsra kell számítani, akkor érdemes kullancsűzővel befújni magunkat, s hazaérve átvizsgálni a bőrünk minden négyzetcentiméterét, hogy nem akaszkodott e belénk egy élősködő.
A méh- és a darázscsípés halálos lehet
Vannak másféle rovarok is, amelyek nem a vérünket tekintik tápláléknak, de kellemetlen következményekkel járhat a velük való találkozás. A méhek csípése bár fájdalmas, de a legtöbb ember számára nem okoz múló kellemetlenségnél többet. Aki allergiás a méh- vagy a darázscsípésre a bőr alá jutó toxin anafilaxiás sokkot válthat ki, amely rossz esetben halálos kimenetelű is lehet. Ilyen esetekre elsősorban akkor kerülhet sor, ha valaki több vagy sok csípés ér.
Ahogy jön a jó idő, nemcsak mi, emberek töltünk egyre több időt a szabadban, de a különböző rovarok is elszaporodhatnak. A darazsak, illetve a méhek csípése azonban nem mindenkinél jelent csak gyorsan múló kellemetlenséget. Mi a teendő darázscsípés esetén?
Európában szerencsére nincsenek se veszélyes tűzhangyák, se gyilkos méhek, mint Amerikában, vagy óriási méretű lódarazsak, mint Japánban és gyilkos pókok, mint szintén az Újvilágban és Ausztráliában. De a mérges rovarokkal mégis érdemes vigyázni, mert kellemetlen élmények érhetnek bennünket.
Forrás: livescience.com