Az allergiás náthát (szénanáthát) okozó pollenszemcsék a szemhéjak belső és a szemgolyó külső felszínét borító kötőhártyára jutva szemtüneteket váltanak ki. A viszketés, a szemvörösség és a könnyezés ilyenkor az allergiás kötőhártya-gyulladás tünetei. Jó tudnunk, hogy megfelelő kezelés nélkül a viszketés okozta dörzsölés miatt másodlagos fertőzések is felléphetnek! Természetesen a szénanáthára alkalmazott antihisztamin hatóanyagú tabletták enyhíthetik a szemtüneteket is, de van ennél jobb megoldás is. Ismerkedjünk meg az allergiás szemtünetek kezelésére ajánlott készítményekkel.
Orrspray szemtünetekre?
Kezdjük egy meglepő, de az orvosok által jól ismert ténnyel: a szénanátha esetén gyakran alkalmazott, az allergológusok szerint elsőként választandó szteroid tartalmú orrspray-k is jótékony hatás fejtenek ki megkínzott szemünkre. A szteroid orrspray-k egyrészt reflexes úton, másrészt pedig a könnycsatorna alsó szájadékának nyitva tartása révén enyhítik a szemtüneteket.
Lokális kezelés: itt is a legjobb
A szemtünetek helyi kezelésére elsősorban az antihisztamin tartalmú szemcseppek ajánlottak – ezek azonban csak receptre válthatók ki. A kötőhártya-gyulladást vény nélkül kapható szemcseppekkel is kezelhetjük, azonban ezek egy részének – az érszűkítő hatóanyagot tartalmazóknak – egy hétnél tovább történő használata ártalmas. A választandó szemcseppet illetően célszerű szemész vagy allergológus szakorvos tanácsát kérnünk.
Ha allergiás kötőhártya-gyulladást tapasztalunk, figyeljünk a következő tanácsokra:
- igyekezzünk a lehető legkevesebbet dörzsölni a szemünket
- gyakori kézmosással előzzük meg a szemet érintő fertőzéseket
- minimalizáljuk a kontaktlencse viselését – ha lehet, váltsunk szemüvegre
- csökkentsük a szembe kerülő allergének mennyiségét, az utcán viseljünk napszemüveget