A naponta frissülő pollennaptár keddi adatai szerint a szezonja kezdetén álló parlagfű pollenkoncentrációja országosan közepes szinten alakul, de helyenként a magas tartományt is elérheti. Közben a virágzásuk csúcsidőszakán túljutott csalánfélék virágporának mennyisége még mindig eléri a tüneteket okozó közepes szintet, illetve hasonló koncentrációban van jelen a levegőben a kenderfélék pollenje is.
Erősödni fog a pollenterhelés
A tájékoztatás szerint a pollenterhelés a következő napokban várhatóan erősödik majd. A már említett allergének mellett a pázsitfű- és libatopfélék, az üröm, az útifű, a lórom, az ernyősvirágzatúak, a gyékény, a sás, a hárs, valamint a ciprus- és tiszafafélék pollenszemei is okozhatnak kellemetlen napokat az allergiásoknak – bár ezek most csupán csekély mennyiségben keringenek a levegőben.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) polleninformációiból továbbá az is kiderült, hogy a kültéri allergén gombák közül az Alternaria spóraszáma országosan a magas tartományban alakul, az Epicoccumé pedig alacsony-közepes szintet ér el.
Ilyen tünetekkel jelentkezhet a parlagfű-allergia
Ahogy már korábbi cikkünkben is írtuk, az allergiás reakció akkor jön létre, amikor az immunrendszer érzékenyen reagál bizonyos – egyébként ártalmatlan – anyagokra. A megjelenő tünetek azonban egyénenként és a kiváltó okoktól függően is eltérőek lehetnek. Az NNK összefoglalójában azt írták, hogy a parlagfűre érzékenyek egyebek mellett orr- és szájnyálkahártya-viszketést, orrfolyást, tüsszögést és szemviszketést tapasztalhatnak.
Az allergiás tünetek erősségének mérséklése érdekében javasoljuk, hogy a parlagfű virágporára érzékenyek mielőbb kezdjék meg a gyógyszeres kezelést vagy keressék fel kezelőorvosukat a megfelelő gyógyszeres kezelés beállítása érdekében” – olvasható a tájékoztatóban.