Az Alzheimer-kóros beteg agyi idegsejtjei között, azok felszínén a béta-amiloid fehérjék összecsomósodása úgynevezett plakkokat képez, amelyek miatt gyulladások alakulnak ki az agyszövetben, károsítva a sejteket.
Egy most megjelent kutatásban 35 és 70 év közötti már elhunyt férfit vizsgáltak. A 125 személy alkoholfogyasztását tanulmányozták, hogy összefüggést mutassanak ki az esetlegesen agyukban felgyülemlett béta-amiloiddal és az APOE (apolipoprotein E) génnel, amelynek bizonyos variációi elősegíthetik az Alzheimer-kór kialakulását. Az alkoholfogyasztási szokásokról a hozzátartozókat kérdezték, a plakkok jelenlétét az agyban pedig festési eljárással tárták fel – írta az Origo.hu.
Azt az érdekes megfigyelést tették, hogy a sörivóknál a béta-amiloid plakkok felhalmozódása kevésbé volt megfigyelhető. Ugyanakkor nem tudták kimutatni a kapcsolatot a káros fehérjemaradványok felhalmozódásának elmaradása és az elfogyasztott alkohol mennyisége között, sőt egyelőre az sem biztos, hogy a sör volt védőhatással az érintettekre. Ennek kiderítéséhez további vizsgálatok szükségesek, összegezte az Alcoholism: Clinical and Experimental Research című szaklapban megjelent rövid tanulmány. Forrás: Origo.hu