A legfrissebb számában közzétett szűk körű kutatásból az derült ki, hogy az étrendi telített zsírok csökkentik a szervezetben az apolipoprotein-E (ApoE) szintjét, ami a béta-amyloid fehérjéket segít eltávolítani az agyból.
A Wake Forest Egyetem Orvostudományi Karának kutatója, Suzanne Craft elmondta, hogy azokban a személyekben, akik a kutatás során nagy mennyiségű telített zsírt és cukrot tartalmazó étrendet követtek, az ApoE változását mutatták, és e változás következtében az ApoE kisebb mértékben volt képes eltávolítani a béta-amyloidot. Az agyban maradó szabad béta-amyloid fehérjék nagyobb valószínűséggel alkotnak plakkokat, amelyek az idegsejtek működését akadályozzák. Az Alzheimer-kóros betegekben ilyen típusú lerakódásokat mutatnak ki.
A 20 egészséges gondolkodású és 27 enyhe kognitív hanyatlásban szenvedő idős ember részvételével végzett kísérlet azt is kimutatta, hogy az étrend közvetlenül befolyásolta az agyi-gerincvelői folyadékban lévő szabad béta-amyloid koncentrációt. A magas telített zsírtartalmú étrendet követők agyi-gerincvelői folyadékjában magasabb, a kevesebb telített zsírsavat tartalmazó étrenden élőkben alacsonyabb volt a béta-amyloid szint.
"Az el nem távolított amyloid, illetve az ApoE-hez kötődő amyloid nagyobb valószínűséggel alakul át ilyen toxikus formává" - magyarázta Craft. "Az étrend valóban képes megváltoztatni ezeknek a toxikus fehérjéknek és az amyloidokat eltávolító mediátorok szintjét. A rossz koleszterinben gazdag étrend gátolja az ApoE arra irányuló képességét, hogy eltávolítsa a béta-amyloidot az agyból."