Alzheimer-kór ellen a testmozgás is jó

A testmozgás javíthatja az Alzheimer-kór kockázatának kitett személyek kognitív funkcióit, mivel a memóriával összefüggő agyi aktivitások hatékonyságát jótékonyan befolyásolja az, ha valaki fizikailag aktív.

Az idősek körében az egyik legnagyobb félelmet az emlékezetvesztéssel járó Alzheimer-kór okozza , és bár bizonyos szintű memóriaromlás a kor előre haladtával még normálisnak tekinthető, az úgynevezett enyhe kognitív zavar (MCI) már ennek az egyelőre még gyógyíthatatlan betegségnek az előjele lehet. Egy nemrégiben megjelent tanulmány azonban - melyet dr. J. Carson Smith, az Egyetem Kineziológia Tanszékének munkatársa készített - talán újabb reményt adhat azoknak, akik ezzel a rettegett kórral küzdenek.

A egyetlen gyógyszerrel sem értek el a szakemberek.

A vizsgálat során a 60 és 88 év közötti idős embereket két csoportra osztották, az egyikbe enyhe kognitív zavarral küzdők, a másikba pedig egészséges agyműködésű személyek kerültek. Mindkét csoport 12 héten át rendszeres testedzésen vett részt, mely elsősorban futógépen valód edzésből állt, amit mindenki esetében személyi edző felügyelt. A vizsgálat végeztével mindkét csoport tagjainál a szív- és érrendszeri állapot javulását tapasztalták, emellett pedig a memória terén is jelentős javulást mutattak. A testmozgás mennyiségét heti 150 percben szabták meg, az intenzitás fokát pedig úgy határozták meg, hogy a szívfrekvenciát megemelje és meg is izzassza az alanyokat, annyira azonban ne legyen kimerítő, hogy közben ne tudjanak beszélgetni a résztvevők.

A kísérletben részt vevők emlékezetét a 12 hetes kísérlet előtt és után is tesztelték, mely során egyrészt híres emberek neveit kellett felidézniük, valamint egy 15 szóból álló listát kellett memorizálniuk, és a testmozgás hatására mindkét területen javulást mutattak az alanyok.

Dr. Smith a jövőben hasonló, nagyobb szabású vizsgálatra készül, melybe olyanokat is belevonna, akik jelenleg még egészségesek, de genetikailag hajlamosak az Alzheimer-kórra. A kutatást hosszabb távúra tervezik, és a testmozgás mellett egyéb kezelési módokat is tesztelnének a során.

Az Alzheimer-kór degeneratív, gyógyíthatatlan idegrendszert érintő betegség; presenilis típusa a 65 évnél fiatalabbaknál, míg a senilis típus 65 évnél idősebbeknél jelentkezhet. Az Alzheimer-kórra már a betegség megjelenése előtt is utalhatnak jelek: kisebb memóriazavarok, a figyelem kiesése, apróbb kommunikációs nehézségek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +29 °C
Minimum: +10 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett sok napsütésre van kilátás, majd délutántól időszakosan megnövekedhet a felhőzet. Főként az északi országrészben előfordulhat egy-egy zápor, zivatar - kialakulásukra inkább az esti óráktól számíthatunk nagyobb számban. Nagy területen megélénkül a déli, délnyugati szél, amit a délnyugati megyékben helyenként erős lökések kísérhetnek. Zivatarok környezetében viharos széllökés is előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 26 és 31 fok között valószínű. Késő estére 18 és 24 fok közé csökken a hőmérséklet. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Baranya
Legrosszabbul:
Veszprém
Kezdjük újra