Alzheimer-kór: vérvétellel megjósolható

Egy új teszt segítségével előre jelezhető, hogy egy egészséges személynél 3 éven belül kialakul-e Alzheimer-kór vagy más típusú demencia.

Howard J. Federoff neurológus professzor és csapata tíz olyan biomarkert azonosított, melyek segítségével 90 százalékos biztonsággal meg lehet állapítani, hogy ki van a legnagyobb veszélyben, kinél alakulhat ki szellemi hanyatlás.

"Egy egyszerű vérteszttel kimutahatóvá válik, hogy kit fenyeget az Alzheimer-kór vagy más, fokozatos szellemi hanyatlással járó betegség. Így a páciens, a családtagok és az orvosok is felkészülhetnek erre" - mondta dr. Federoff.

A WHO szerint közel 35 millió ember szenved Alzheimer-kórban világszerte, és ez a szám folyamatosan növekszik; 2050-re akár a 115 milliót is elérheti a betegek száma. Jelenleg nincs olyan szer, mely meggyógyítaná a betegséget vagy megállítaná a fokozatos leépülést. A szakemberek szerint ennek egyik oka az, hogy nem tudják a gyógyszereket a betegség korai szakaszában tesztelni - a legtöbbször ugyanis túl későn, a klinikai tünetek megjelenésekor sikerül csak diagnosztizálni.

A most kifejlesztett teszt lényege, hogy olyan biomarkereket, sokatmondó molekulákat keres a vérben, melyek a betegség preklinikai szakaszára jellemzőek. Vagyis már olyankor kimutathatóak, amikor a betegség tüneteit még nem lehet észlelni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kísérlet során 500, hetven év feletti önkéntest követtek 5 éven keresztül. Minden évben vért vettek tőlük, emellett a memóriájukat és a kognitív képességeiket is tesztelték. Az 500 résztvevőből 53-nál alakult ki valamilyen szellemi leépüléssel járó betegség. Ezen személyek vérmintáit összehasonlították az egészségesek vérmintáival - a minták elemzéséhez tömegspektrométert használtak.

Az elemzés során 10 olyan foszfolipidet (a sejtmembránban jelen lévő anyagot) különítetek el, melyek az Alzheimer-kórosok vérében kisebb mennyiségben voltak jelen. Ezeknek az adatoknak az elemzésével 90 százalékos pontossággal el tudták különíteni azokat, akiknél 2-3 éven belül kialakul a betegség, illetve azokat, akik egészségesek maradnak.

Dr. Federoffék most nagyobb mintán szeretnének kísérleteket végezni, fiatalabb korosztályba tartozókkal is, hosszabb időn keresztül. Más szakemberek szerint a vérteszt - bár nagyon komoly előrelépést jelent a demencia diagnosztizálásában - súlyos etikai kérdéseket vet fel: milyen hatással lehet a páciensekre az, ha megtudják, gyógyíthatatlan betegségben szenvednek?

A kutatás eredményeiről a című lapban számoltak be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.