Bajt jelez, ha nem érzi a kávé illatát

Az érzékszerveink működését természetesnek vesszük, s csak akkor ébredünk rá a fontosságukra, ha nem működnek megfelelően. A szaglás sem kivétel ez alól. Ha egyszer csak nem érezzük a reggeli kávé illatát, az bizony rossz jel.

Két friss kutatás is arra enged következtetni, hogy a szaglásunk eltűnése akár az Alzheimer-kórt is előre jelezheti. A University of Pennsylvania által fejlesztett illatfelismerő teszt (UPSIT) alkalmas lehet a betegség előrejelzésére.

A bemutatott két kutatásban idős emberek vettek részt szagfelismerő próbákon. Azok, akik rosszul teljesítettek, idővel nagyobb valószínűséggel kell megküzdeniük gyengülő memóriával és gondolkodási képességgel.

Az első tanulmányban 400, agy problémáktól mentes, 80 év feletti páciens vett részt, akiken MRI vizsgálatot is végrehajtottak, hogy megállapítsák, milyen vastag az entorhinális kérgük. Ez az agynak az a területe, amely először jelzi előre az Alzheimert. Négy évvel később a résztvevők 12,6 százalékánál diagnosztizáltak demenciát , és 20 százalékuk mutatta a kognitív képességek csökkenésének jeleit. A kutatók szerint leginkább a gyenge szaglás jelent meg a betegség fő előrejelzőjeként, és nem az entorhinális kéreg vastagsága, ami inkább a demencia előfutára volt.

A szaglás elvesztése Alzheimer-kórra is utalhat

A második tanulmányban pozitron diagnosztikai (PET) vizsgálattal és gerinccsapolás segítségével ellenőrizték az önkéntesek gerincvelő-folyadékát. Béta-amiloid plakkokat kerestek, amelyek az idegsejtek közé ékelődnek, és akadályozzák az információáramlást, ezáltal járultak hozzá az Alzheimer-kór kialakulásához.

Noha meglehetősen gyakori betegség, és régóta vizsgálják már, hogy mi az Alzheimer-kór kialakulásának pontos oka, de ez továbbra sem ismert az orvostudomány előtt. Részletek!

A tudósok úgy vélik, rendkívül olcsó és egyszerű módon lehetne előre jelezni az Alzheimer-kórt pusztán a szaglás segítségével. A betegség korai felismerésére nincs tökéletes megoldás, mint ahogy a kialakulása is rejtély még mindig.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Idén már bemutattak olyan módszert, ami egy vizeletteszt segítségével volt képes előre jelezni a betegséget, és a kutatók azon a vélemény vannak, ezek az új felfedezések kiváló biomarkerek lehetnek, a kór korai felismerésében.

Forrás: Medicaldaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.