Két friss kutatás is arra enged következtetni, hogy a szaglásunk eltűnése akár az Alzheimer-kórt is előre jelezheti. A University of Pennsylvania által fejlesztett illatfelismerő teszt (UPSIT) alkalmas lehet a betegség előrejelzésére.
A bemutatott két kutatásban idős emberek vettek részt szagfelismerő próbákon. Azok, akik rosszul teljesítettek, idővel nagyobb valószínűséggel kell megküzdeniük gyengülő memóriával és gondolkodási képességgel.
Az első tanulmányban 400, agy problémáktól mentes, 80 év feletti páciens vett részt, akiken MRI vizsgálatot is végrehajtottak, hogy megállapítsák, milyen vastag az entorhinális kérgük. Ez az agynak az a területe, amely először jelzi előre az Alzheimert. Négy évvel később a résztvevők 12,6 százalékánál diagnosztizáltak demenciát , és 20 százalékuk mutatta a kognitív képességek csökkenésének jeleit. A kutatók szerint leginkább a gyenge szaglás jelent meg a betegség fő előrejelzőjeként, és nem az entorhinális kéreg vastagsága, ami inkább a demencia előfutára volt.
A második tanulmányban pozitron diagnosztikai (PET) vizsgálattal és gerinccsapolás segítségével ellenőrizték az önkéntesek gerincvelő-folyadékát. Béta-amiloid plakkokat kerestek, amelyek az idegsejtek közé ékelődnek, és akadályozzák az információáramlást, ezáltal járultak hozzá az Alzheimer-kór kialakulásához.
A tudósok úgy vélik, rendkívül olcsó és egyszerű módon lehetne előre jelezni az Alzheimer-kórt pusztán a szaglás segítségével. A betegség korai felismerésére nincs tökéletes megoldás, mint ahogy a kialakulása is rejtély még mindig.
Idén már bemutattak olyan módszert, ami egy vizeletteszt segítségével volt képes előre jelezni a betegséget, és a kutatók azon a vélemény vannak, ezek az új felfedezések kiváló biomarkerek lehetnek, a kór korai felismerésében.
Forrás: Medicaldaily.com