Amennyiben kiállja a klinikai próbákat, öt éven belül széleskörűen alkalmazni lehet egy nemzetközi kutatócsoport által kifejlesztett védőoltást a HVG .
A szellemi képességek kóros mértékű elvesztésével járó demencia világszerte súlyos problémát jelent, több mint 47 millió ember küzd a betegséggel. A betegség legjelentősebb kockázati tényezője az életkor. 65 évnél idősebb lakosság körében 15%-ban enyhe kognitív hanyatlás - a korfüggő feledékenység és a demencia közötti állapot - figyelhető meg. Demencia ebben az életkorban 1%-ban jelentkezik, ez az arány ötévente körülbelül a kétszeresére nő, így 90 éves korra 30-35% a demensek aránya.
Az adelaide-i Flinders Egyetem kutatócsoportja, együttműködve a Molekuláris Medicina Intézettel és a Kaliforniai Egyetem szakembereivel, olyan oltóanyagot hozott létre, amely a betegséget előidéző kóros béta-amiloid és tau-fehérjéket veszi célba. Az új oltóanyag segítségével elejét lehetne venni, hogy évente mintegy 7,5 millió ember váljon demenssé. Annak hiányában a szakemberek azzal számolnak, hogy az évszázad közepére 135 millió embert érint majd ez a betegség világszerte.
A szert inkább megelőzésként lehet hasznosítani, mint a betegség kezelésére. Nikolai Petrovsky, a Flinders Egyetem professzora egy sajtónyilatkozatában hangsúlyozta, hogy ha az emberi klinikai próbák sikeresek lesznek, az oltóanyag széles körben elérhető lesz öt éven belül.
Forrás: HVG