Mint azt korábban megírtuk, a klinikai vizsgálatok igazolták, hogy az antitestterápia számottevően lassítja a kognitív hanyatlás ütemét az Alzheimer-kórral küzdő betegeknél. A kezelés lényege, hogy csökkenti az úgynevezett amiloidplakkok felhalmozódását az agyban. A szert a világon elsőként az Egyesült Államokban engedélyezték idén januárban. Ezen a héten hétfőn pedig az Eisai bejelentette, hogy a japán gyógyszerhatóságtól és az egészségügyi minisztériumtól is zöld utat kaptak – számolt be róla a Reuters hírügynökség.
Az Eisai egyben azt is közölte, hogy a gyógyszerükkel kezelt betegek körében részletes felmérést is végeznek majd tapasztalataikról, összhangban a japán egészségügyi minisztérium jóváhagyási feltételeivel. Ennek oka, hogy az Eisai és a Biogen egy korábbi hasonló készítménye az esetek nagy százalékában súlyos mellékhatásokat okozott. Az Egyesült Államokban ebből a megfontolásból egy figyelmeztető felirat szerepel az új gyógyszer csomagolásán, feltüntetve, hogy egy, azzal azonos osztályba tartozó Alzheimer-kór elleni gyógyszer súlyos gyulladást kelthet az agyban.
Magyarországon mintegy 200-250 ezren, világszerte hozzávetőleg 50 millióan küzdenek Alzheimer-kórral. Horváth András Attila, az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet (OMIII) szakembere a napokban arra hívta fel a figyelmet, hogy az előrejelzések szerint az érintettek száma 2050-re megtriplázódhat globálisan. Tekintve, hogy a betegség mekkora terhet ró az egészségügyi és a szociális ellátórendszerre, néhány évtizeden belül a világ legdrágább betegségévé léphet elő.