Évente mintegy 10 millió embernél állítják fel a demencia, avagy az időskori elbutulás diagnózisát világszerte. Mint azt korábban megírtuk, a fogalom a kognitív funkciók fokozatos, az életkor előrehaladtával normálisan várhatónál erőteljesebb romlását, illetve az azáltal előidézett tünetegyüttest foglalja magában. Így aztán, noha jellemzően időskorban alakul ki, a demencia egyáltalán nem az öregedés természetes része. Az érintettek száma pedig egyre növekszik, és egyes előrejelzések szerint az évszázad közepére akár megtriplázódhat globálisan. Magyarországon 2019-ben mintegy 184 ezer demens beteg élt, ez 2050-ig 295 ezerre növekedhet.
Fontos tehát, hogy az egészségügyi ellátórendszer és a társadalom felkészülten várja a demencia növekvő terhét. A megalapozott döntésekhez pedig fontos ismerni a probléma természetét, beleértve azt is, hogy a betegek milyen prognózisra számíthatnak. A hollandiai Erasmus Egyetem kutatói összesen 261 korábbi tanulmány elemzésével keresték a választ arra a kérdésre, hogy a demencia diagnózisát követően hogyan alakul a várható élettartam. Magyarán arra, hogy a demens betegek hány évet élhetnek még átlagosan, miután fény derül betegségükre. A vizsgálat összesen 5,5 millió személy adatain alapult az 1984 és 2024 közötti időszakból, és Európára, Ázsiára, Észak- és Dél-Amerikára, valamint Óceániára is kiterjedt – írja a ScienceAlert.
A BMJ folyóiratban közölt eredményekből kirajzolódik, hogy a diagnózist követő várható élettartamot több tényező is jelentősen befolyásolja. Meghatározó például a beteg életkora, neme, akárcsak az, hogy a demencia mely típusával küzd. Így például egy férfinek, aki a 80-as életévei közepén kapja meg a lesújtó diagnózist, átlagosan 2,2 év van hátra az életéből. Ezzel szemben egy 60-es éveiben diagnosztizált demens nő 8,9 évre számíthat. Másképpen: ha a demenciát 85 éves korban mutatják ki, 2 évvel csökkenti a várható élettartamot. Ha 80 éves korban, akkor 3 évvel, ha pedig 65 éves korban, akkor 13 évvel. Ezenkívül arra is fény derült az elemzésekből, hogy az Alzheimer-kór okozta demencia kisebb mértékben rövidíti meg az életet, mint a tünetegyüttes egyéb típusai.
A kutatók azt is megvizsgálták, hogy a diagnózis felállítása után mennyi idővel kényszerülnek a demens betegek állandó gondozást biztosító idősotthonokba. Globálisan az érintettek harmada három éven belül beköltözik egy ilyen intézménybe. A várható élettartamhoz hasonlóan az intézményi felvételig eltelő idő is rövidebb az idősebb korban diagnosztizált, valamint a nem Alzheimer-kór okozta demencia esetében.